تماس با ما :  09113586753

اصول اولیه نگهداری از استخرهای فایبرگلاس

اصول اولیه نگهداری از استخرهای فایبرگلاس

استخرهای فایبرگلاس لذت و آرامش را به هر خانه و مکانی می آورند. برای این که این لذت و آرامش همیشگی و بادوام باشد، نیاز است از استخر فایبرگلاس به خوبی نگهداری شود. در این مطلب، اصول اولیه نگهداری از استخرهای فایبرگلاس را بررسی می کنیم که شامل گردش آب، تمیز کردن و حفظ مناسب شیمی آب می شود.

  • گردش آب در استخر فایبرگلاس

گردش مناسب آب را می توان از مهمترین بخش های نگهداری استخر فایبرگلاس دانست. در صورتی که این کار به درستی انجام شود منجر به حرکت دائمی آب می شود. نتیجه آن پخش مواد شیمیایی ضدعفونی کننده، جلوگیری از تجمع زباله ها و حفظ کیفیت مطلوب آب خواهد بود. چند نکته کلیدی برای گردش آب استخر وجود دارد:

1. پمپ استخر را روشن کنید

عمل گردش آب در استخر توسط پمپ انجام می شود. پمپ باید برای ساعت ها کار کند تا آب را دو بار در روز پمپاژ کند. در اکثر موارد باید بین 4 تا 8 ساعت در روز روشن باشد. البته با توجه به اندازه استخر و توان پمپ می تواند این زمان متفاوت باشد.

2. فیلتر را بررسی کنید

برای تشخیص سریع هر مشکل و ایرادی باید فیلتر استخر را بررسی کنید. زمانی که میزان استفاده از استخر فایبرگلاس زیاد است باید فیلتر را تمیز کنید و المنت فیلتر را تقریباً هر دو سال یکبار تعویض کنید.

3. زمان استفاده

در صورتی که از پنل های خورشیدی استفاده کنید می توانید استخر را در طول روز راه اندازی کنید. این کار باعث می شود هزینه مصرف برق شما بسیار کاهش یابد. توصیه دیگر این است که در زمان های اوج مصرف برق، استخر خود را روشن نکنید.

  • تمیز کردن استخر فایبرگلاس

جاروبرقی استخر
جاروبرقی استخر یکی از ابزارهای تمیز کردن استخر فایبرگلاس می باشد.

تمیز کردن استخر فایبرگلاس به طور منظم برای تمیز ماندن و حفظ کیفیت آب مهم است. در ادامه برخی از مهمترین نکات در تمیز کردن استخر فایبرگلاس را بررسی می کنیم:

1. استفاده از چنگک و اسکیمنگ

از چنگک برگ برای جمع کردن برگ ها، شاخه ها، حشرات و سایر زباله های روی سطح استخر استفاده کنید. برای جلوگیری از فرورفتن زباله ها به پایین، هر چند وقت یکبار اسکیمینگ را انجام دهید. باقی ماندن طولانی مدت برگ درختان و زباله ها روی آب می تواند لکه هایی را روی بدنه استخر ایجاد کند. تمیز کردن این لکه ها دردسر بیشتری برای شما خواهد داشت و هزینه ها را افزایش می دهد.

2. برس زدن

برس زدن بدنه و کف استخر فایبرگلاس باعث می شود که باکتری ها و سایر زباله ها از بین بروند. برس های مخصوص استخر فایبرگلاس در بازار وجود دارند که می توانید تهیه کنید. توصیه می کنیم حداقل یک بار در هفته این کار را انجام دهید.

3. جاروبرقی

برای تمیز کردن کامل کف و دیواره های استخر فایبرگلاس از جاروبرقی یا پاک کننده اتوماتیک استخر استفاده کنید. قبل از جاروبرقی کشیدن زباله های بزرگ را جمع آوری کنید.

4. تمیز کردن سبدهای اسکیمر و پمپ

به طور مرتب سبدهای اسکیمر و پمپ را بررسی و تمیز کنید تا هر گونه زباله ای که ممکن است مانع جریان داشتن مناسب آب شود، از بین بروند. این سبدها را هر هفته تمیز کنید. در صورتی که متوجه شکسته شدن یا ترک داشتن آن ها شدید اقدام به تعویض آن ها کنید.

مطلب پیشنهادی: عیب یابی اسکیمر استخر: مشکلات رایج و نحوه حل آن ها

5. شستشوی فیلتر

فیلتر استخر را به شکل منظم و بر اساس راهنمای شرکت سازنده آن بشویید تا زباله های به دام افتاده را حذف کرده و عملکرد فیلتراسیون را ارتقا دهید.

  • ترکیبات شیمیایی آب

کیت آزمایش آب استخر
کیت آزمایش آب استخر یکی از ابزارهای اندازه گیری ترکیبات شیمایی آب می باشد.

حفظ ترکیب شیمیایی آب در لذت بردن از شنا و ایمنی استفاده از استخر فایبرگلاس اهمیت زیادی دارد. در ادامه مهمترین نکات ترکیبات شیمایی آب را بررسی می کنیم:

1. سطح pH

pH اسیدیته یا قلیایی بودن آب را نشان می دهد. محدوده pH ایده آل برای استخر فایبرگلاس بین 7.2 تا 7.8 است. سطح pH استخر را به طور مرتب با استفاده از نوارهای تست یا کیت تست بررسی کنید. در صورت لزوم سطح pH را با استفاده از افزایش دهنده یا کاهش دهنده pH تنظیم کنید.

2. قلیاییت کل

قلیاییت به عنوان یک بافر یا تثبیت کننده در سطح pH عمل می کند. محدوده توصیه شده برای قلیائیت کل در استخر فایبرگلاس معمولاً بین 80 تا 120 پی پی ام است. برای تنظیم سطوح قلیاییت در صورت نیاز از افزایش یا کاهش قلیایی استفاده کنید.

3. کلر

کلر برای ضدعفونی کردن آب استخر، کنترل باکتری ها، ویروس ها و رشد جلبک ها استفاده می شود. سطوح کلر را به طور منظم با استفاده از نوارهای تست یا کیت تست آزمایش کنید و آن ها را در محدوده توصیه شده (معمولاً 2-4 ppm) نگه دارید.

4. سختی کلسیم

سختی کلسیم به میزان کلسیم محلول در آب اشاره دارد. زیاد به مقدار کلسیم آب می تواند باعث تحریک پوست، چشم و حتی پاها شود. برای استخرهای فایبرگلاس، محدوده ایده آل معمولا بین 200 تا 400 پی پی ام است. سطح کلسیم را با استفاده از افزایش دهنده سختی کلسیم، افزایش دهید. برای کاهش آن نیز از کاهش دهنده سختی کلسیم یا در برخی موارد از آب شیرین استفاده کنید.

5. تثبیت کننده

تثبیت کننده یک ماده شیمیایی است که به آب اضافه می شود تا عمر کلر موجود در آن را بیشتر کند. میزان کلر موجود در آب در اثر نور فرابنفش خورشید کاهش زیادی پیدا می کند که منجر به ناسالم شدن آب استخر و احتمال رشد جلبک ها می شود. توجه داشته باشید که تثبت کننده ممکن است برای استخر شما هم ضروری باشد و هم نه که این وابسته به تجهیزاتی است که شما برای نصب انتخاب کرده اید.

6. شوک درمانی

برای از بین بردن آلاینده های آلی و تضمین کیفیت آب، شوک درمانی ضروری می باشد. راهنمای سازنده را مطالعه کنید تا به شکل درست این کار را انجام دهید.

  • بررسی منظم

به طور مرتب آب استخر را از نظر pH، قلیائیت، کلر و سایر فاکتورهای مهم با استفاده از یک کیت تست سالم و مطمئن آزمایش کنید. این کار را حداقل یک بار در هفته باید انجام دهید. در زمان هایی که استفاده از استخر زیبا است، تعداد دفعات را افزایش دهید.

تست ترکیبات شیمایی آب
تست ترکیباتی شیمیایی آب یکی از اقدامات در بررسی منظم استخر فایبرگلاس می باشد
  • حفظ سطح آب

سطح آب استخر خود را در محدوده توصیه شده نگه دارید. معمولا توصیه می شود که سطح آب استخر تا نیمه اسکیمر باشد. اگر سطح آب خیلی کم است، آن را پر کنید. اگر خیلی زیاد است در صورت امکان شستشوی معکوس بدهید یا مقداری از آب اضافی را با سیفون خارج کنید.

  • کمک گرفتن از یک متخصص

در صورتی که هر کدام از موارد بالا را نمی توانید انجام دهید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. با کمک گرفتن یک متخصص خیالتان راحت خواهد بود که تمام نکات به بهترین شکل اجرا می شوند و استخر فایبرگلاس شما عمر زیادی خواهد کرد.

 

جمع بندی

در این مطلب تلاش کرده ایم اصول اولیه نگهداری استخر فایبرگلاس را ارائه دهیم. توصیه می کنیم که در همه موارد از راهنمای شرکت سازنده استفاده کنید و از یک متخصص مشورت بگیرید.
آبی سازه تولید کننده و مجری استخرهای فایبرگلاس سفارشی می باشد. اگر قصد ساخت استخر در خانه، ویلا، باغ و هر مکان دیگری را دارید، ما آمادگی داریم که صفر تا صد آن را در کمترین زمان برای شما انجام دهیم. جهت دریافت مشاوره و سفارش می توانید با شماره 09113586753 تماس بگیرید.
همچنین برای دیدن نمونه کارها و اطلاعات بیشتر، ما را در تلگرام، اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.