تماس با ما :  09113586753

استخر فایبرگلاس چگونه ساخته می شود؟

استخر فایبرگلاس چگونه ساخته می شود؟

بسیاری از افراد این تصور را دارند که نحوه ساخت استخر فایبرگلاس مانند وان های حمام است با این تفاوت که ابعاد آن بزرگتر می باشد. درست است که استخر فایبرگلاس یک بدنه از قبل آماده و پیش ساخته است اما نحوه تولید آن بسیار متفاوت است. ممکن است شما استخرهای پیش ساخته را در جاده ها دیده باشید که با کمک کامیون های مخصوص در حال حمل جهت نصب باشند.

اینکه چگونه یک استخر فایبرگلاس واقعاً ساخته می‌شود، پیچیده‌تر از آن چیزی است که بسیاری فکر می‌کنند. در این مطلب از سایت آبی سازه ابتدا به این سوال پاسخ خواهیم داد که استخر فایبرگلاس چیست و سپس مراحل ساخت بدنه استخر فایبرگلاس را بیان می کنیم.

استخر فایبرگلاس چیست؟

استخر فایبرگلاس یک استخر پیش ساخته می باشد که در شرکت های سازنده به شکل یکپارچه تولید می شوند. در ابتدا استخر از یک الگو ایجاد می شود. سپس از الگو به یک قالب تبدیل می شود. از قالب، می توان به تعداد دلخواه استخر تولید کرد. استخرهای فایبرگلاس امروزه انتخاب اول بسیاری از افراد در ایران جهت ساخت استخر می باشد.

از استخرهای فایبرگلاس می تواند در محیط ها و مکان های مختلف با شرایط آب و هوایی بد نیز استفاده کرد. در ادامه مراحل 10 گانه ساخت استخر فایبرگلاس را بررسی می کنیم.

مراحل ساخت استخر فایبرگلاس

مراحل ساخت استخر فایبرگلاس
مراحل ساخت استخر فایبرگلاس

مرحله 1: ساخت الگو

ساخت الگو اولین مرحله ساخت استخر فایبرگلاس می باشد. الگو یک ماکت واقعی از استخر است. الگوها از چوب، فولاد، فایبرگلاس و غیره ساخته می شوند.

مرحله 2: ساخت قالب

در این مرحله قالب ساخته می شود که به آن پوسته نیز گفته می شود. از الگوها، چیزی ساخته می شود که به آن قالب می گویند. سپس قالب از پلاگین جدا می شود. این جداسازی سبب می شود که بتوان از آن برای ساخت به تعداد زیاد استفاده کرد. این قالب ها باید به خوبی تمیز شوند.

مرحله 3: پوشش ژل

ساخت استخرهای فایبرگلاس از قسمت های درونی آغاز می شود. ژلکوت در واقع انتخاب رنگی است که برای استخر می خواهید داشته باشید. پوشش ژل از یک رزین رنگی تشکیل شده است که از طریق یک تفنگ اسپری روی قالب اعمال می شود. این ژلکوت در سه لایه مجزا برای ایجاد پوشش ژلی قوی تا 3 سانتی متر اعمال می شود.

اگر این مرحله به درستی اعمال نشود، این می تواند منجر به نازک شدن بیش از حد ژل روکش شود که می تواند منجر به خراب شدن سطح استخر شما شود. در صورتی هم که خیلی ضخیم شود، می تواند منجر به ترک خوردن اولین لایه در سطح استخر شود. ما در آبی سازه از پلیمریزاسیون برای اطمینان از دوام استفاده می کنیم که به پیوند دو یا چند مولکول با هم برای ایجاد استحکام و دوام گفته می شود.

علاوه بر این، ما از هیترهای مادون قرمز برای اطمینان از دمای مناسب و وسایل مخصوص دیگر جهت اطمینان از رطوبت و کیفیت هوا استفاده می کنیم.

بیشتر بخوانید: استخرهای پیش ساخته فایبرگلاس چقدر دوام دارند؟

مرحله 4: پوشش رزین وینیل استر

پس از خشک شدن ژلکوت، پوشش رزین وینیل استر در مرحله بعد اسپری می شود. پوشش ژل به گونه ای است که مولکول های آب می توانند از لایه بیرونی پوشش ژل عبور کنند. اگر لایه زیر پلی استر باشد، ممکن است واکنشی رخ دهد و باعث ایجاد خوردگی شود. به همین دلیل است که یک لایه وینیل استر در زیر پوشش ژل نصب می شود. ما در آبی سازه این لایه را در فایبرگلاس خود نصب می کنیم.

مرحله 5: فایبرگلاس خرد شده (لایه 1)

فایبرگلاس خرد شده ماده ای است که از سه جزء تشکیل شده است که به طور همزمان با استفاده از تفنگ خرد کن اضافه می شود: رزین پلی استر، رووینگ فایبر گلاس خرد شده و کاتالیزور. این کار یک لایه استحکام و دوام را اضافه می کند. هنگامی که لایه فایبرگلاس خرد شده اعمال شد، با استفاده از غلتک برای جلوگیری از حباب های هوا، باید آن را رول کرد. پس از آن این لایه باید عیب یابی شود.

مرحله 6: فایبرگلاس خرد شده (لایه 2)

لایه دوم فایبرگلاس خرد شده باید اضافه شود. پس از اعمال اولین لایه فایبرگلاس خرد شده، یک لایه دیگر روی آن قرار می گیرد. این لایه اضافی استحکام و دوام لایه اول را بیشتر می کند. پس از اضافه کردن لایه دوم، برای جلوگیری از ایجاد حباب های هوا، آن را رول می کنند و سپس باید خشک شود.

مرحله 7: فایبرگلاس بافته شده

یک لایه فایبرگلاس بافته شده در این مرحله اضافه می شود. برخی از تولید کنندگان این مرحله را با یک لایه اضافی از فایبرگلاس خرد شده جایگزین می کنند. اطمینان از ضخیم بودن قالب در بخش هایی خاص مانند گوشه ها و جایی که دیواره استخر به کف استخر می رسد اهمیت زیادی دارد. اگر فایبرگلاس خرد شده در نواحی خاصی خیلی نازک باشد، لکه های نازکی ایجاد می شود که می تواند منجر به ترک در پوشش ژل شود.

همچنین اگر فایبرگلاس خرد شده در مناطق خاصی بیش از حد ضخیم باشد، این نیز باعث ایجاد لکه های در قالب خواهد شد. به همین دلیل است که از یک لایه فایبرگلاس دست بافت استفاده می شود. این کار لایه را یک دست می کند و لکه‌های ضخیم یا نازک را از بین می برد.

مرحله 8: فایبرگلاس خرد شده (لایه 3)

در مرحله هشتم، دوباره یک لایه فایبرگلاس خرد شده اضافه می شود. فایبرگلاس خرد شده و فایبرگلاس بافته شده طی مراحلی مدوام (بستگی به سایز استخر ) طبق مرحله ۸ تکرار می‌شود تا مقاومت مکانیکی لازم بدست بیاید.

مرحله 9: شاسی آهنی

شاسی آهنی بعد از اعمال لایه پایانی استخر در امتداد دیواره های استخر فایبرگلاس نصب می شود. در صنعت ساخت استخرهای فایبرگلاس به آن ها “دنده” نیز گفته می شود. شاسی آهنی جهت اطمینان از یکپارچگی ساختاری دیوارهای استخر فایبرگلاس به کار می رود. بدون شاسی آهنی، فایبرگلاس انعطاف پذیری زیادی دارد و فشار هیدرواستاتیکی به آن آسیب می رساند.

شاسی آهنی
شاسی آهنی

مرحله 10: لایه گذاری پایانی

پس از افزودن شاسی آهنی باید لایه چهارم فایبرگلاس را اعمال کرد. مانند دیگر لایه های فایبرگلاس خرد شده، برای جلوگیری از ایجاد حباب های هوا، باید آن را رول و سپس خشک کرد. این یک لایه استحکام و دوام بیشتری را به سه لایه اول اضافه می کند.

در آخر نیز یک لایه فایبرگلاس خرد شده دیگر اضافه می شود. آخرین لایه فایبرگلاس خرد شده، مقاومت بیشتری به تمام لایه های قبلی اضافه می کند. این لایه را نیز با استفاده از غلتک باید رول و خشک شود.

هنگامی که مراحل گفته شود به پایان رسید، استخر فایبرگلاس شما به وسیله کامیون به آدرس مدنظر شما ارسال می شود. پس از آن استخر فایبرگلاس در مکانی که مخصوص استخر شما گودبرداری شده است، جایگذاری و فرآیند نصب آغاز می شود.

بیشتر بخوانید: مشکل برآمدگی استخرهای فایبرگلاس + روش های پیشگیری و حل آن ها

نمونه از استخرهای پیش ساخته فایبرگلاس تولید و نصب شده توسط شرکت آبی سازه را می توانید در ویدیوهای زیر مشاهده کنید:

جمع بندی

با توضیحات ارائه شده قطعا به این نتیجه رسیدید که ساخت یک استخر فایبرگلاس کار ساده ای نیست. مراحل اشاره شده در بالا می تواند شما را از کیفیت و دوام استخرهای فایبرگلاس مطمئن کند. استخرهای فایبرگلاس امروزه بسیار محبوب هستند چون تمام معایب استخرهای بتنی را برطرف کرده اند.
در آبی سازه ما استخرهای فایبرگلاس را با طرح و ابعاد دلخواه طراحی و نصب می کنیم. استخرهای فایبرگلاس ما از بهترین متریال تولید و دوام بسیار زیادی دارند. برای دریافت مشاوره و سفارش می توانید با شماره 091135867853 تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.