تماس با ما :  09113586753

سطح pH استخر: فاکتوری مهم که هر صاحب استخری باید در نظر بگیرد!

سطح pH استخر: فاکتوری مهم که هر صاحب استخری باید در نظر بگیرد!

یکی از مهمترین فاکتورهای تمیز بودن استخر، متعادل بودن مقدار pH آن می باشد. توجه به این نکته بسیار مهم است در صورتی که ممکن است خیلی از کسانی که استخر خانگی دارند اصلا از آن خبر نداشته باشند. به همین دلیل در این مقاله از سایت آبی سازه ، می خواهیم به pH آب استخرها بپردازیم و تمام جنبه های بررسی کنیم. pH در واقع مخفف کلمه «potential Hydrogen» است و نشان دهنده غلظت یون های هیدروژن در یک ماده مبتنی بر آب است. به زبان ساده، سطح pH استخر شما اسیدیته یا قلیایی بودن آب را نشان می دهد. خیلی زیاد و یا خیلی کم بودن این کمیت می تواند باعث ایجاد مشکلات و خطراتی برای شما شود.
pH استخر شما بازه ایی بین 0 تا 14 دارد که 0 اسیدی ترین، 7 خنثی و 14 قلیایی ترین حالت را نشان می دهد. برای درک بهتر این مطلب می توانید به شکل زیر نگاه کنید. شکل زیر سطوح pH را برای برخی از محصولات شناخته شده را نشان می دهد. تفاوت بین آب لیمو و اسید باتری فقط 2 مقدار است اما تفاوت بسیار زیادی بین آن ها وجود دارد. به همین دلیل است که سطح pH بسیار مهم است.

مقدار pH در برخی از مواد
مقدار pH در برخی از مواد

سطح pH طبیعی استخر چقدر است؟

سطح pH طبیعی و سالم برای استخر از 7.4 تا 7.6 است. عوامل زیادی وجود دارد از آب باران گرفته تا مواد شیمیایی و حتی عرق که می توانند بر سطح pH تأثیر بگذارند، بنابراین مهم است که به آن ها اهمیت دهیم.

این که یک تغییرات کوچک را انجام دهید معمولا خیلی راحت تر و کم هزینه تر از این است که صبر کنید تا جلبک ها در استخر شروع به رشد کنند و سپس برای تمیز کردن آن ها از مقدار زیادی مواد شیمیایی استفاده کنید.

چرا سطح pH استخر مهم است؟

اگر سطح pH از بازه 7.4 تا 7.6 خارج شود، با توجه به میزان آن می تواند اثرات منفی ایجاد کند. مهم ترین اثرات منفی عبارتند از:

 • تحریک چشم و بینی
 • خشکی و خارش پوست
 • تیرگی آب استخر
 • افزایش باکتری و جلبک
 • خوردگی روی هر سطح یا تجهیرات فلزی مانند پله ها، پیچ ها و غیره
 • خوردگی داخل پمپ استخر
 • فرسودگی بتن، کاشی و گچ
 • باقی ماندن لکه ها روی سطح استخر
 • افزایش هزینه های نگهداری
 • بسته شدن فیلترها
 • کاهش اثربخشی کلر

این یک فهرست از اثرات منفی تعادل نبودن سطح pH استخر می باشد. نگهداری نامناسب و یک بارندگی شدید می تواند بروز این اثرات را سریعتر کند. اما نکته مثبت این است که به راحتی می توانید سطح pH استخر را کنترل کنید. در ادامه سطوح مختلف را برررسی می کنیم و اقداماتی که باید در صورت خارج بودن از تعادل انجام دهید را بیان می کنیم.

نحوه اندازه گیری سطح pH استخر

با توجه به اهمیت سطح pH استخر، کیت های تشخیص و وسایل اندازه گیری مختلفی برای آن وجود دارد. در ادامه سه مورد از رایج‌ترین آن ها معرفی می کنیم. این نکته را توجه داشته باشید که هر برند ممکن است کمی تفاوت داشته باشد. برای داشتن آب تمیز و سالم، سطح pH استخر خود را هر هفته چک کنید. این باعث می شود که با یک تغییر کم بتوانید آن را در حالت تعادل نگه دارید.

نکته: کیت ها و نوارهای تست معمولاً pH تا 6.8 را اندازه گیری می کنند. اگر این عدد را مشاهده کردید احتمالا سطح pH کمتر از این عدد می باشد.

 •  pH سنج دیجیتال

اگر فقط می خواهید سطح pH استخر خود را بررسی کنید، یک پی اچ سنج دیجیتال بهترین گزینه است. استفاده از آن ها بسیار ساده است. فقط کافی است آن ها را روشن کرده و در آب قرار داده و چند ثانیه تکان دهید. برخلاف دیگر روش ها، یک پی اچ سنج دیجیتال عدد دقیقی را به شما می‌دهد. به دلیل اینکه ما می خواهیم در بازه 0.2 تغییرات را داشته باشیم، داشتن این عدد دقیق بسیار به ما کمک می کند. مشکل پی اچ سنج دیجیتال در هزینه آن است که ممکن است کمی گران باشد. در عوض زمانی که یک pH سنج دیجیتال خریداری کردید، فقط باید باتری آن را عوض کنید.

pH سنج دیجیتال
pH سنج دیجیتال
 • نوارهای تست pH

نوارهای تست pH یکی دیگر روش های آسان برای استفاده هستند و قیمت مناسبی هم دارند. این نوارها یکبار مصرف هستند. در هر کیت معمولا 100 نوار وجود دارد. یکی از مزایای مهم نوارهای تست این است که معمولاً چندین فاکتور نه فقط سطوح pH را به طور همزمان آزمایش می کنند، در صورتی که pH سنج دیجیتال فقط یک کمیت را اندازه می گیرد. نوارهای تست pH معمولا مقادیر زیر را اندازه می گیرند.

 • pH
 • قلیاییت کل
 • سختی آب
 • میزان کلر
 • برم
 • کلر آزاد
 • تثبیت کننده

برای استفاده از این نوارهای تست باید آن ها چند ثانیه در آب استخر قرار دهید، سپس بیرون آورده و بین 10 تا 15 ثانیه صبر کنید. در این صورت شما تغییر رنگ ها را خواهید دید. نوارهای تست روشی ارزان، رایج و با استفاده آسان هستند.

نوارهای تست pH
نوارهای تست pH
 • کیت تست استخر

سومین و پیچیده ترین روش برای اندازه گیری سطح پی اچ استفاده از کیت تست استخر می باشد. کیت های تست استخر قیمت مناسبی دارند و مانند نوارهای تست pH، چندین فاکتور مختلف را اندازه گیری می کنند. اما برعکس نوارهای تست، کار کردن با آن ها چندان ساده نیست. شما باید آب استخر خود را در دو لوله بریزید، سپس محلول های آزمایشی مختلفی را برای اضافه کردن و یا مقایسه با مقیاس های رنگی که در کنار آن مشاهده می کنید، دارید. هر آزمایش به نمونه آب و محلول خاص خود نیاز دارد.

کیت تست استخر
کیت تست استخر

چگونه یک استخر با سطح pH پایین را متعادل کنیم؟

در بازار محصولات مختلفی جهت متعادل کردن سطح pH وجود دارد. این محصولات نام ها مختلفی دارند و هر کدام مزیت های خاص خود را دارند، اما به طور کلی، آن ها یک پایه کربنات سدیم با برخی از افزودنی های ویژه هستند. از آنجایی که کربنات سدیم یک ماده قلیایی است، به سرعت سطح pH شما را افزایش می دهد.

 1. پمپ را روشن کنید
 2. سطح pH فعلی خود را بررسی کنید
 3. مقدار کربنات سدیم را که باید اضافه کنید مشخص کنید
 4. دستورالعمل های سازنده را در مورد نحوه اضافه کردن صحیح مطالعه کنید
 5. برخی از آن ها را باید ابتدا با آب مخلوط کنید در حالی که برخی دیگر مستقیماً باید به آب اضافه می شوند.
 6. بعد از 12 ساعت دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که سطح pH به محدوده تعادل بازگشته است

هشدار: کربنات سدیم می تواند بسیار خطرناک باشد. تمام دستورالعمل های سازنده را به دقت رعایت کنید. در زمان های که باد می وزد از آن ها استفاده نکنید. قبل از اضافه کردن کربنات سدیم تا به سطح استخر نزدیک شوید تا از پخش شدن آن ها جلوگیری شود. همیشه از دستکش و عینک استفاده کنید. از استنشاق دود خودداری کنید.

چگونه سطح pH بالا را در استخر خود متعادل کنیم؟

برای کاهش سطح pH آب استخر نیز محصولات مختلفی وجود دارند که مخصوص این کار تولید شده اند. دو محصول بسیار رایج عبارتند از:

 1. اسید هیدروکلریک (اسید موریاتیک)
 2. بی سولفات سدیم

اگرچه اسید هیدروکلریک و موریاتیک از نظر فنی مشابه نیستند، اما از نظر عملکردی یکسان هستند. برای استفاده از محصولات می توانید مراحل زیر را انجام دهید، فقط به دستورالعمل های سازنده توجه کنید زیرا نسبت ها ممکن است تفاوت داشته باشند.

 1. پمپ خود را روشن کنید
 2. سطح pH فعلی خود را بررسی کنید
 3. مقدار محصولی را که باید اضافه کنید مشخص کنید
 4. دستورالعمل‌های سازنده را برای اضافه کردن آن به استخر خود دنبال کنید
 5. برای گردش سریع، آن را در انتهای عمیق استخر، نزدیک به جت ها بریزید
 6. بعد از 12 ساعت دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که سطح pH به محدوده طبیعی بازگشته است

بهترین راه برای حفظ سطح متعادل pH استخر در طول سال

بهترین راه برای اینکه استخر خود را در تمام طول سال در بهترین حالت نگه دارید، نگهداری کردن منظم از آن می باشد. بررسی هفتگی سطح pH استخر یک کار بسیار مفید است. همچنین سطوح استخر را تمیز نگه دارید و از عملکرد درست فیلتر مطمئن شوید. با رعایت این نکات، می توانید از مشکلات بزرگ مانند خراب شدن پمپ جلوگیری کنید. اگر هنوز در مورد سطح pH استخر سوال دارید، می توانید با ما درمیان بگذارید و یا در بخش کامنت ها تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

آبی سازه تولید کننده استخر و جکوزی آماده با بهترین متریال و قیمت مناسب در ایران می باشد. اگر می خواهید یک استخر بادوام داشته باشید و یک عمر از آن لذت ببرید، با شماره 09113586753 تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید. ساخت استخر در باغ، حیاط، پشت بام، ویلا وغیره از جمله خدمات ما می باشد. ما در طرح و اندازه محدودیتی نداریم.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.