تماس با ما :  09113586753

استفاده از آمونیوم هیدروکسید در نگهداری از استخر

استفاده از آمونیوم هیدروکسید در نگهداری از استخر

آمونیوم هیدروکسید یا آب آمونیاک از جمله مواد شیمیایی است که در نگهداری از استخرها استفاده می شود. این ماده شیمیایی یک محلول بی رنگ در آب است. آمونیوم هیدروکسید جهت تنظیم میزان pH آب استخر به کار می رود و یک ابزار بسیار سودمند در بخش نگهداری استخر می باشد.

در استخر خانگی و یا استخر عمومی، آمونیاک یک پروتون از آب (H2O) می گیرد و در نهایت آمونیوم و هیدروکسید در حالت تعادل به ‌صورت زیر ایجاد می شوند.

فرمول ایجاد آمونیوم هیدروکسید

هنگامی که این ماده به آب استخر اضافه می شود، همانطور که در فرمول بالا نشان داده شده است، آمونیاک با H2O واکنش داده و یون های آمونیوم و هیدروکسید را تشکیل می دهد.

سپس یون‌های هیدروکسید با یون‌های هیدروژن موجود در آب واکنش می‌دهند و به طور موثر آنها را خنثی می‌کنند و pH را افزایش می‌دهند (OH- + H+ = H2O). مقدار هیدروکسید آمونیوم مورد نیاز برای تنظیم سطح pH آب البته به اندازه استخر و مقدار pH فعلی بستگی دارد.

آمونیاک (NH3)
آمونیاک (NH3)

آمونیوم هیدروکسید pH بالایی دارد

در آب آمونیاکی با دمای 77 درجه فارنهایت، کمی کمتر از نیمی (42٪) آمونیاک با pH 11.12 به آمونیوم تبدیل می شود. در استفاده از آمونیوم هیدروکسید باید نکات ایمنی را رعایت کنید، زیرا یک ماده شیمیایی قوی است که می تواند باعث تحریک پوست و چشم شود.

هنگام کار با آمونیوم هیدروکسید، استفاده از دستکش و عینک مخصوص برای محافظت از خود در برابر قرار گرفتن در معرض ضروری است. همچنین ذکر این نکته ضروری است که بخارهایی که با اضافه کردن این مواد در بالای آب ایجاد می شوند، ممکن است شما را اذیت کند.

کارخانه تولید کننده آمونیوم نیترات
کارخانه تولید کننده آمونیوم نیترات

تولید کلرامین

آمونیوم هیدروکسید علاوه بر این که جهت تنظیم اندازه pH به کار می رود، یک ضدعفونی کننده آب استخر نیز می باشد. آمونیاک یک ضدعفونی کننده طبیعی است و در ترکیب با سایر مواد شیمیایی موجود در استخر، آب را شفاف و عاری از باکتری های مضر و دیگر موجودات زنده نگه می دارد.

در آب دارای کلر، افزودن این ماده خیلی سریع باعث ایجاد مونوکلرامین می شود. اگرچه به اندازه کلر یک ضدعفونی کننده قوی نیست، اما انتخاب بهتری برای مبارزه با جلبک ها در استخرهایی با سطوح تثبیت کننده بالاتر است. مهم است که توجه داشته باشید که آمونیاک نمی تواند تنها ضدعفونی کننده آب استخر باشد، زیرا به تنهایی فقط آن ها را جذب می کند.

اگر می خواهید در مورد ساخت استخر اطلاعات بیشتری داشته باشید می توانید مقاله ساخت استخر؛ سوالات مهمی که باید بپرسید! را مطالعه کنید.

جمع بندی

نگهداری از استخر برای استفاده مناسب و عمر طولانی آن ها بسیار مهم است. مواد شیمیایی و ابزارهای مختلفی جهت این کار استفاده می شوند. در این مطلب  سعی کرده ایم ماده شیمیایی آمونیوم هیدروکسید را به شما معرفی کنیم. برخی از این مواد و ابزارها تخصصی هستند و نیاز به دریافت مشاوره برای استفاده درست از آن ها خواهید داشت.

آبی سازه با تجربه بیش از 40 سال فعالیت در زمینه ساخت سازه های آبی از قبیل استخر، جکوزی، سرسره آبی و … آمادگی دارد تا تمام نیازهای شما اعم از طراحی و ساخت، تعمیرات، نگهداری و … را برطرف کند. برای دریافت مشاوره می توانید با شماره 09113586753 تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.