تماس با ما :  09113586753

استخر شما به کدام مواد شیمیایی نیاز دارد؟

استخر شما به کدام مواد شیمیایی نیاز دارد؟

برای نگهداری مناسب از استخر نیاز است که با مواد شیمیایی پرکاربرد در این زمینه آشنایی داشته باشید. ممکن است این تصور را داشته باشید که کار دشواری است، اما اگر نوع استفاده و کاربرد هر ماده شیمیایی را بدانید، می توانید استخر خود را در بهترین شکل نگهداری کنید و عمر آن را افزایش دهید. در این مقاله از سایت آبی سازه ، به شکل کامل به این موضوع خواهیم پرداخت.

آیا مواد شیمیایی برای نگهداری از استخر ضروری هستند؟

جواب مثبت است. استخر خانگی یا عمومی به مواد شیمایی نیاز دارد تا آب آن تمیز و ایمن شود. در صورتی که از آب استخر خود به درستی مراقبت نکنید، فضا برای رشد جلبک ها و باکتری ها فراهم خواهد شد. مواد شیمیایی سطح pH استخر را حفظ می کنند و از اسیدی یا قلیایی شدن آن جلوگیری می کنند. در صورتی که هر کدام از این موارد رعایت نشود، می تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد و به تجهیزات استخر شما آسیب برساند.

علاوه بر این، مواد شیمیایی مانند کلر و برم در کشتن باکتری ها موثر هستند، در حالی که جلبک کش ها از رشد جلبک ها جلوگیری می کنند. به همین دلیل است که استفاده از مواد شیمیایی مناسب استخر برای حفظ یک محیط شنا سالم کلیدی است.

شناخت شیمی استخر

شناخت شیمی استخر گام نخست در نگهداری از استخرها می باشد. pH نشان دهنده اسیدی یا بازی بودن آب است. مقدار pH از 0 تا 14 متغیر است که 7 خنثی است. در حالت ایده آل، PH آب استخر باید بین 7.2 و 7.6 باشد. آب استخر نباید خیلی اسیدی و خیلی قلیایی باشد.

ضدعفونی کننده ها

ضدعفونی کننده ها برای حفظ پاکیزگی آب استخر با از بین بردن میکروارگانیسم های مضر استفاده می شوند. جدای از کلر شناخته شده، برم یکی دیگر از ضدعفونی کننده های رایج مورد استفاده در استخرها است.

استفاده از برم در آب جکوزی های خانگی نیز رایج است زیرا در دماهای بالاتر و سطوح مختلف pH عملکرد خوبی دارد. برم گران‌تر از کلر است، اما بوی کمتری به جا می‌گذارد و معمولاً حساسیت در پوست و چشم ایجاد نمی کند. از ضدعفونی کننده های دیگر می توان به بیگوانید اشاره کرد که مخصوص کسانی است که پوست حساسی دارند. البته قیمت آن بیشتر از برم است.

افزاینده و کاهنده PH

حفظ سطح pH متعادل برای عملکرد مناسب استخر بسیار ضروری می باشد. هنگامی که آب بیش از حد اسیدی می شود، می تواند منجر به آسیب احتمالی به تجهیزات استخر و در نتیجه تعمیرات پرهزینه شود. از سوی دیگر، اگر سطح pH بیش از حد قلیایی باشد، می تواند باعث تیرگی آب و تشکیل رسوبات شود. برای حل این مشکلات، افزاینده ها و کاهنده های pH بسیار موثر هستند.

عوامل مهمی در کیفیت آب استخر و عملکرد درست آن موثر هستند. مقدار pH یکی از آن هاست. در مقاله سطح pH استخر: فاکتوری مهم که هر صاحب استخری باید در نظر بگیرد! این موضوع را کاملا مورد بررسی قرار دادیم.

شناخت شیمی استخر

اسید سیانوریک

اسید سیانوریک که معمولاً به عنوان تثبیت کننده استخر شناخته می شود، نقش مهمی در محافظت از کلر در برابر اثرات مضر نور خورشید دارد. بدون حضور اسید سیانوریک، اشعه های قدرتمند خورشید به سرعت کلر را تجزیه می کند. این باعث می شود که کلر خاصیت خود را از دست بدهد. طبق استانداردها سطح اسید سیانوریک در محدوده 30 تا 50 پی پی ام باید باشد تا از به خوبی از کلر محافظت کند.

جلبک کش ها

برای جلوگیری از رشد جلبک ها مخصوصا در زمان های گرم سال جلبک کش ها کارایی بالایی دارند. با این که کلر زدن باعث از بین رفتن جلبک ها می شود اما استفاده از جلبک کش ها به نوعی از تجمع جلبک ها پیشگیری می کند. جلبک کش ها آب استخر را همیشه شفاف نگه می دارند.

خیلی ساده و راحت می توانید کاری کنید که استخر شما هیچ وقت جلبک نزد. در مقاله 5 اقدامی که برای جلوگیری از جلبک زدن استخر باید انجام دهید!به شما پنج راهکار برای همیشه خلاص شدن از شر جلبک ها معرفی کردیم.

افزایند سختی کلسیم

افزانده های سختی کلسیم آب استخر از تشکیل رسوب در آب جلوگیری می کند. با حفظ سطح کلسیم در محدوده توصیه شده 200 تا 400 پی پی ام، کیفیت آب حفظ و از رسوب بستن استخر پیشگیری می کنید.

شوک استخر

شوک دادن استخر فرآیند سوپرکلره کردن استخر برای از بین بردن باکتری ها و آلاینده ها است. در تابستان باید هر هفته به استخر خود شوک بدهید. در فصل زمستان شوک دادن کمتری نیاز است. شوک دادن به آب استخر باعث تجزیه کلرامین ها، از بین رفتن بوها و حذف آلودگی ها می شود. نتیجه این کار شفافیت و تمیز شدن آب استخر خواهد بود.

افزایش دهنده قلیائیت کل

با قرار داشتن قلیائیت کل در بازه 80 تا 120 پی پی ام، استخر در حالت مناسب خود خواهد بود. افزایش دهنده فلیائیت کل مثل یک بافر pH عمل می کند و باعث می شود که سطوح pH به شکل ناگهانی بالا و پایین نرود. بالا و پایین رفتن سریع pH می تواند بر روی کیفیت آب و همچنین لذت شنا کردن تاثیر منفی داشته باشد.

شفاف کننده استخر

در استخرهای شنا، اغلب ذرات میکروسکوپی وجود دارند که بسیار کوچک هستند و فیلتر نمی تواند آن ها جذب کند. راه حل این مشکل استفاده از شفاف کننده استخر می باشد. نحوه این کار به این صورت است که با برخی مواد شیمیایی خاص این ذرات خیلی کوچک را بزرگتر می کنند تا به راحتی قابل جمع آوری باشند. با افزایش فرآیند فیلتراسیون، یک شفاف کننده استخر باعث شفاف ماندن آب می شود و لذت شنا کردن را برای شما بیشتر می کند.

سایر نکات مربوط به نگهداری استخر

  • علاوه بر مدیریت صحیح شیمی استخر، تعمیر و نگهداری نیز در عملکرد مناسب استخر ضروری می باشند. تمیز کردن منظم می تواند به استخر شما کمک کند تا در بهترین شکل خود بمانند و عمر آن ها افزایش یابند.
  • سطح آب استخر نیز باید به طور مرتب بررسی شود. ممکن است به علت بخار شدن آب در فصل های گرم سال یا استفاده زیاد، سطح آب کاهش یابد. اگر سطح آب از سطح اسکیمر پایین بیاید، ممکن است به پمپ آسیب برساند. سطح آب را با استفاده از شلنگ پر کنید و مواد شیمیایی را بر اساس آن تنظیم کنید.
  • در نهایت، یک چک حرفه ای از تمام استخر توسط یک متخصص را نیز در نظر داشته باشید.

جمع بندی

برای نگهداری از استخر باید با ترکیبات شیمیایی و ضدعفونی کننده ها آشنایی داشته باشید. استفاده از مواد شیمیایی مانند ضدعفونی‌کننده‌ها و تنظیم‌کننده‌های pH و انجام تعمیرات مانند تمیز کردن و جارو کشیدن، به تمیز و شفاف نگه داشتن آب استخر کمک می‌کند. به یاد داشته باشید، یک نگهداری منظم برای یک استخر تمیز و ایمن بسیار مهم است!

اگر به دنبال ساخت استخر هستید، تیم آبی سازه آمادگی دارد که یک استخر با طرح و ابعاد سفارشی برای شما طراحی و نصب کند. ما از بهترین متریال در تولید استخر استفاده می کنیم که باعث می شود استخرهای ما تا 50 سال عمر مفید داشته باشند. ساخت استخر در حیاط، باغ، پشت بام، ویلا باغ و غیره از جمله خدمات ما می باشد. برای سفارش می توانید با شماره 09113586753 تماس بگیرید. برای دیدن نمونه کارها حتما ما را در اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.