تماس با ما :  09113586753

انواع استخر فیزیوتراپی + کاربردها و مزیت‌های آن

انواع استخر فیزیوتراپی + کاربردها و مزیت‌های آن

استخر فیزیوتراپی که اغلب به عنوان استخر آب درمانی یا استخر هیدروتراپی شناخته می شود، یک استخر با طراحی خاص است که برای توانبخشی و درمان بیماری های مختلف در پزشکی استفاده می شود. در این مقاله از سایت آبی سازه شما را با انواع استخرهای فیزیروتراپی و آبدرمانی آشنا خواهیم کرد و کاربردها و مزیت های آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ویژگی های استخرهای فیزیوتراپی

آب گرم موجود در استخرهای فیزیوتراپی محیطی منحصر به فرد را برای کارهای درمانی فراهم می کنند و چندین مزیت دارند:

 • شناوری: خاصیت شناوری آب باعث کاهش وزن وارد شده بر روی مفاصل می شود و به افراد اجازه می دهد آزادانه تر و با درد کمتری حرکت کنند. این امر به ویژه برای مبتلایان به آرتریت، بیماران پس از جراحی یا افرادی که تحمل وزن کمی دارند مفید است.
 • مقاومت: آب این استخرها در همه جهات مقاومت ایجاد می کند که بدون نیاز به وزنه می توان از آن برای تقویت عضلات استفاده کرد. مقاومت را می توان بر اساس سرعت حرکت تنظیم کرد و به شما اجازه می دهد تا تمرینات ورزشی مناسب را انجام دهید.
 • ویسکوزیته: ویسکوزیته طبیعی آب مقاومتی را ایجاد می کند که می تواند برای بهبود توان و قدرت عضلات استفاده شود.
  فشار هیدرواستاتیک: فشار اعمال شده توسط آب می تواند به کاهش تورم و بهبود وضعیت مفصل کمک کند.
 • گرما: در بسیاری از استخرهای درمانی، آب گرم می شود که می تواند به آرامش عضلات، افزایش گردش خون و کاهش درد کمک کند. آب گرم همچنین می تواند برای تسکین درد یا سفت شدن عضلات و مفاصل مفید باشد.
 • ایمنی: برای کسانی که مشکل تعادل و ایستادن به شکل عادی را دارند، این استخرها ایمنی بالایی برایشان دارد.

استخرهای فیزیوتراپی اغلب به آپشن هایی مانند نرده ها، رمپ ها، بالابرها و سطوح غیر لغزنده مجهز هستند تا ایمنی بیشتر و استفاده آسان تر را برای بیماران فراهم کنند. آب درمانی می تواند برای شرایط مختلفی از جمله آسیب های ارتوپدی، بیماری های عصبی، دردهای مزمن و غیره مفید باشد.

شخص در حال بالا آمدن از پله های استخر فیزیوتراپی

کاربرد استخرهای فیزیوتراپی و آب درمانی

استخرهای فیزیوتراپی و آب درمانی رویکردی چندوجهی برای توانبخشی ارائه می‌دهند و نه تنها به بیماری‌های جسمی، بلکه نیازهای روحی و روانی بیماران نیز توجه می‌کنند. این محیط های درمانی با بهره گیری از خواص منحصر به فرد آب، یک راه حل درمانی کامل را ارائه می دهند. مهمترین کاربردهای استخرهای فیزیوتراپی عبارتند از:

توانبخشی فیزیکی

 • مدیریت درد مزمن
 • تحرک پیشرفته
 • آرامش عضلانی
 • بهبود گردش خون
 • انعطاف پذیری
 • مقاومت طبیعی
 • سلامت قلبی عروقی
 • سلامت مفاصل
 • تقویت توان
 • بهبود وضعیت بدن

سلامت روانی

 • PTSS و آب درمانی
 • محیط آرام بخش
 • بهبود احساسات
 • کاهش استرس
 • تقویت خلق و خو

10 کاربرد اصلی

 1. مدیریت درد مزمن
 2. PTSS و آب درمانی
 3. بهبود تحرک
 4. درمان پا درد
 5. کاهش استرس
 6. احساس لذت
 7. هماهنگی ذهن و بدن
 8. بهبود خواب
 9. درمان کمر درد
 10. گردش خون بهبود یافته
دو نفر در حال آب درمانی داخل استخر فیزیوتراپی
آب درمانی و فیزیوتراپی یک راه درمان ایده ال برای بسیاری از بیماری ها است. اگه دوست دارید با ده مورد از بیماری های که با آب درمانی قابل کنترل هستند آشنا شوید مقاله 10 بیماری مختلف که با آب درمانی درمان یا کنترل می شوند! را حتما بخوانید.

انواع استخرهای فیزیوتراپی

استخر مدولار استیل پزشکی EWAC: استخر EWAC یک استخر درمانی همه کاره با طراحی مدولار است که از پانل های فولادی ضد زنگ ساخته شده است. ویژگی های کلیدی عبارتند از:

 1. کف متحرک: استخرهای کف متحرک این امکان را می دهند تا نیازهای درمانی مختلف، از تمرینات وزنی تا درمان های شناور را بتوانید انجام دهید.
 2. تردمیل زیر آب: تمرین راه رفتن و تمرینات قلبی عروقی را تسهیل می کند و برای توانبخشی پس از جراحی یا آسیب کاربرد زیادی دارند.

استخر بتنی: استخرهای بتنی سازه های دائمی و با عمق ثابت هستند. گرچه بادوام هستند، سازگاری استخرهای مدولار را ندارند.

مزایای استخر مدولار: ماهیت مدولار استخر EWAC انعطاف پذیری در اندازه و مکان را ارائه می دهد. طراحی فولاد ضد زنگ آن دوام بیشتر، حداقل نگهداری، کاهش احتمال ترک خوردگی یا جلبک زدن را در مقایسه با استخرهای بتنی تضمین می کند.

مزایای کف متحرک: عمق قابل تنظیم در استخر EWAC برای بیماران مختلف از کودکان گرفته تا افرادی که دارای مشکلات حرکتی هستند، ایده ال است.

مزایای تردمیل زیر آب: تردمیل یک محیط کنترل شده و کم خطر را برای توانبخشی، کاهش خطرات و کمک به بهبود توان و راه رفتن را فراهم می کند.

شخص معلول روی ویلچر و فیزیوتراپ در حال راه رفتن در کنار استخر فیزیوتراپی
داشتن یک استخر اب درمانی در خانه از جنبه های مختلف به سود شماست. این استخرها می توانند هم تفریحی باشند و هم درمانی. برای آشنایی با مزیت ها این استخرها می توانید مقاله 8 مزیت ساخت استخر آب درمانی در منزل را مطالعه کنید.

چگونه کارایی استخرهای فیزیوتراپی را بهتر کنیم؟

1- استخر کف متحرک پزشکی:

 • سازگاری: اگر یه فیزیوتراپ هستید، کف متحرک در استخر فیزیوتراپی به شما این امکان را می دهد که عمق آب را برای برآوردن نیازهای منحصر به فرد هر بیمار تنظیم کنید و از ایمنی و اثربخشی درمانی خیالتان راحت شود.
 • کاربردهای متنوع: عمق قابل تنظیم یک رویکرد مناسب درمانی هم برای افراد آسیب دیده و هم برای افراد دارای بیماری های روحی را تضمین می کند.

2- تردمیل زیر آب:

 • توانبخشی کنترل شده: این ویژگی برای تمرین راه رفتن در استخر فیزیوتراپی بسیار ارزشمند است. با تردمیل زیر آب می توانید پیشرفت بیمار را در زمان واقعی تحت نظر داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که بدون فشار اضافی بهترین نتیجه را می گیرید.
 • مزایای قلبی عروقی: علاوه بر توانبخشی، تردمیل به تمرینات قلبی عروقی کمک می کند که برای سلامتی و بهبودی کلی ضروری است.

3- دوربین های زیر آب:

بازخورد بصری: این دوربین ها کمک می کنند تا حرکات بیمار در استخر فیزیوتراپی بهتر تجزیه و تحلیل شود. بیماران همچنین می توانند حرکات خود را مشاهده کنند و به خودآگاهی و اصلاح کمک کنند.

4- دوچرخه زیر آب:

ورزش چند منظوره: دوچرخه زیر آب راهی منحصر به فرد برای ترکیب تمرینات قدرتی و ورزش های قلبی عروقی در استخر فیزیوتراپی ارائه می دهد. به ویژه برای بیمارانی که به تمرینات با فشار کمتر نیاز دارند این دوچرخه ها بسیار مفید هستند.

5- منحنی Pooltrack:

تمرین پویا: این تردمیل منحنی یک تجربه پیاده روی و دویدن طبیعی را در استخر فیزیوتراپی ارائه می دهد. این ابزار کمک می کند تا بیماران را به چالش بکشیم و روند توانبخشی آنها را افزایش دهیم.

6- دوره موانع آبی:

آموزش عملکردی: راه اندازی دوره های مانع در استخر فیزیوتراپی به بهبود تعادل، هماهنگی و چابکی کمک می کند.

7- تجهیزات کمک کننده:

 • بالابر استخر: اطمینان از اینکه همه بیماران می توانند به طور ایمن به استخر فیزیوتراپی دسترسی داشته باشند بسیار مهم است. این بالابر برای کسانی که چالش های حرکتی شدید دارند عالی است و تضمین می کند که می توانند از آب درمانی بدون مانع بهره مند شوند.
 • سیستم های پله ای: برای بیمارانی که می توانند از پله ها استفاده کنند اما نیاز به حمایت اضافی دارند، این سیستم ها ورود ایمن و بی خطر به استخر را فراهم می کنند.

از دیدگاه یک درمانگر، این ویژگی ها و لوازم جانبی استخر فیزیوتراپی را به یک محیط توانبخشی پویا تبدیل می کند. آنها اجازه می دهند تا درمان های شخصی، مؤثر و جذاب ارائه شوند و هر بیمار مراقبت های بهینه متناسب با نیازهای خاص خود را دریافت کند.

برای آشنایی بیشتر با تجهیزاتی که در آبدرمانی و هیدروتراپی استفاده می شوند، مقاله بررسی جامع آب درمانی و هیدروتراپی و تجهیزات آن را مطالعه کنید.

جمع بندی

استخرهای فیزیوتراپی و آب درمانی نقش بسیار مهمی در درمان بیماری های مختلف دارند. در این مطلب شما را با این استخرهای آشنا کردیم. مزیت های آن ها را گفتیم و تجهیزات کمکی برای گرفتن بهترین نتیجه را معرفی کردیم.

شرکت آبی سازه طراح و مجری ساخت انواع استخر فیزیوتراپی و آب درمانی آمادگی دارد تا با بالاترین کیفیت و در زمان خیلی کوتاه، یک استخر آب درمانی کاربردی و سفارشی را برای شما طراحی و نصب کند. ساخت استخر آب درمانی خانگی و عمومی از جمله خدمات ما است. تمامی خدمات ساخت استخر ما همراه با خدمات پس از فروش و مشاوره رایگان ارائه می شوند. برای سفارش با شماره 09113586753 تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.