تماس با ما :  09113586753

مراحل نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری به ابعاد 3 در 6 متر

مراحل نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری به ابعاد 3 در 6 متر

نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس از چندین مرحله تشکیل می شود. اگرچه ممکن است بسته به مکان نصب و الزامات فنی، نوع اجرای مراحل متفاوت باشد. شرکت آبی سازه پروژه های مختلفی را در سراسر کشور نصب و راه اندازی کرده است. استخر پیش ساخته فایبرگلاس نصب خیلی سریعتری نسبت به دیگر استخرها دارند.

در این مطلب از سایت آبی سازه مراحل نصب یک استخر آماده و پیش ساخته به ابعاد 3 در 6 با عمق 1.5 را بررسی می کنم و هر کدام از مراحل را با جزئیات بیان می کنم. ( در ویدیوهای زیر می توانید مراحل نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس را مشاهده کنید).

اندازه و عمق گودبرداری 

اندازه و عمق گودبرداری جهت نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6
اندازه و عمق گودبرداری جهت نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6

می خواهیم نصب یک استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری با ابعاد 3 × 6 × 1.5 متر و باکس تجهیزات با ابعاد 1.2 × 1.2 × 1.2 متر را توضیح دهیم. برای ضلع های بلند C1 + C2 همیشه لازم است حداقل 30 سانتی متر به هر ضلع اضافه شود تا عرض گودبرداری به دست آید که در این استخر 381.2 سانتی متر خواهد بود. برای ضلع کوتاه E1 با اسکیمرها باید حفاری حداقل 75 سانتی متر بزرگتر باشد تا دسترسی به اسکیمرها امکان پذیر باشد.

در دیگر سمت کوتاه ، گودبرداری D1 + D2 باید حداقل 30 سانتی متر باشد، بنابراین طول گودبرداری 726.2 سانتی متر است که بدون محاسبه باکس فیلتراسیون می باشد. در وسط استخر در سمت D1 + D2، باید فضایی برای باکس تجهیزات F1 + F2 با اندازه حداقل 150 × 150 × 150 سانتی متر وجود داشته باشد.

نحوه محاسبه عمق گودبرداری جهت نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6

نکته: عمق گودبرداری از لبه بالایی استخر محاسبه می شود.

زیرسازی اولیه و زهکشی

زیرسازی اولیه و زهکشی جهت نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6
زیرسازی اولیه و زهکشی جهت نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6

زیرسازی باید حداقل 20 سانتی متر ارتفاع داشته باشد تا از جابجایی یا ریزش قالب اصلی بتنی جلوگیری شود. در این قسمت حدودا نیمی از شن و نیمی از سنگ ریزه استفاده می شود. سپس لوله های زهکشی  را حدود با فاصله 50-60 سانتی متری از یکدیگر برای اطمینان از زهکشی کافی در زیر قالب پایه می گذاریم.

لوله های زهکشی باید به فاضلاب یا به یک شفت با یک پمپ شناور خودکار متصل شوند که هر گونه آب زیرزمینی یا باران را تخلیه کنند. پس از نصب صحیح سیستم زهکشی، میتوانیم لوله ها را با سنگریزه کاملاً بپوشانیم و دوباره با احتیاط شن بریزیم تا لوله های زهکشی آسیب نبینند.

بتن ریزی قالب اصلی

مرحله بتن ریزی قالب اصلی در نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6
مرحله بتن ریزی قالب اصلی در نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6

قالب بتنی اصلی که در زیر استخر پیش ساخته فایبرگلاس قرار دارد، باید حداقل 20 سانتی متر ارتفاع داشته باشد تا از جابجایی یا لغزش استخر جلوگیری کند.

قبل از شروع بتن ریزی لازم است شبکه های آرماتور به ضخامت 6 میلیمتر با مشبک حداکثر 10 سانتیمتر در 10 سانتیمتر آماده شود. شبکه های تقویت کننده باید حدوداً تا نیمه (10 سانتی متر)  زیر قالب پایه قرار گیرد و گره خورده باشد تا هیچ حرکتی از میلگردهای تقویت کننده وجود نداشته باشد. پس از این کار بتن ریزی آغاز می شود.

بتن ریزی یکی از مهمترین مراحل ساخت استخر است  به همین دلیل فقط افراد متخصص که تجربه این کار را دارند باید انجام دهند. بتن ریزی با دقت و کیفیت لازم و در تراز بودن  +/- 4 میلی متر انجام می شود. در صورت ناترازی بیشتر از این مقدار روی قالب پایه، پستی و بلندی روی سطح و یا در قسمت های  اطراف استخر پس از کار ظاهر خواهد شد.

در صورتی که جعبه تجهیزات شامل پمپ و فیلتراسیون در کنار استخر قرار می گیرد، باید پله 30 سانتی متری را روی قالب پایه که باکس تجهیزات قرار می گیرد بتن ریزی کنید.

مرحله جایگذاری استخر

جایگذاری استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6 در محل گودبرداری شده
جایگذاری استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6 در محل گودبرداری شده

پلی استایرن اکسترود شده 50 میلی متری XPS را با کمک فوم به پایه بتنی وصل می شود. پلی استایرن باید همیشه در زیر کل استخر وجود داشته باشد. استخر با استفاده از جرثقیل دارای اپراتور آموزش دیده که تجربه کار با استخرهای آماده را دارد، در محل گودبرداری شده قرار می گیرد. استخر در این پروژه دارای دنده های تقویت شده است که با کمک آن می توان استخر را بلند کرد.

به عنوان یک محافظ همیشه از تسمه ها برای جلوگیری از آسیب رسیدن به استخر استفاده می شود. هرگز استخر را با کنده های چوبی که فقط برای حمل و نقل طراحی شده اند بلند نکنید و جابجا نکنید.

تیم نصب آبی سازه که استخر پیش ساخته فایبرگلاس را به محل نصب منتقل می کند، بلند کردن و نگهداری استخر را به طور کامل انجام می دهد. در ویدیوهای زیر می تواند نحوه جایگذاری استخر پیش ساخته فاییرگلاس را مشاهده کنید.

مهاربندی و آماده سازی جهت بتن ریزی

مهاربندی استخر پیش ساخته فایبرگلاس و آماده سازی برای بتن ریزی
مهاربندی استخر پیش ساخته فایبرگلاس و آماده سازی برای بتن ریزی

مهاربندی استخر قبل از بتن ریزی مرحله بسیار مهمی است. مهاربندی باید دقیقاً مطابق نقشه انجام شود، در غیر این صورت اسکلت می تواند تغییر شکل دهد. قبل از اجرا، تیرهای آماده شده را به اندازه 60 میلی متر در 60 میلی متر در فویل فوم یا مواد مشابه بسته بندی می کنیم تا از آسیب یا خراش دیواره های استخر جلوگیری شود.

گوشه های استخر پیش ساخته باید آزاد باشد تا از آسیب جلوگیری شود. تیرهایی که روی طوق استخر قرار می گیرند باید حداقل 5 میلی متر بالاتر از لبه خود استخر باشند تا مانع تغییر شکل شود.

آرماتوربندی اطراف استخر

آرماتوربندی اطراف استخر پیش ساخته فایبرگلاس 3 در 6
آرماتوربندی اطراف استخر پیش ساخته فایبرگلاس 3 در 6

هنگامی که مهاربندی تمام شد و بررسی های لازم انجام گرفت، استخر را می توان با آب تا 35-40 سانتی متر پر کرد. تا زمانی که آب پر شود، میله های فولادی باید از طریق دنده ها قرار گیرند تا استخر به بتن اطراف متصل شده و به اندازه کافی تقویت شود. در هر دنده به اندازه 8 میلی متر با دریل 2 سوراخ ایجاد می کنیم.

اولی در 20 سانتی متری از یقه بالا و دومی در 25 سانتی متری از پایین تا بتوانیم سیم تقویت کننده را به ضخامت 6 میلی متر عبور دهیم. تمام دور استخر پیش ساخته فایبرگلاس را در دو ردیف تقویت می کنیم. حال یک بار دیگر صافی و عمود بودن تمام دیوارها را بررسی می کنیم و مطمئن می شویم که استخر در زمان بتن ریزی جایجا نمی شود.

بتن ریزی

مرحله بتن ریزی
مرحله بتن ریزی

برای بتن ریزی کناره های استخر نباید هرگز از بتن میکس استفاده کرد. همیشه باید فقط از بتن به اصطلاح خشک با سختی C20 / 25 استفاده شود. در این پروژه بتن ریزی در 5 فاز شامل 4 مرحله 30 سانتی متری و فاز پنجم شامل 25 سانتی متر و سنگفرش 5 سانتی متری در اطراف استخر برنامه ریزی شده است.

قبل از شروع هر مرحله لازم است آب بیشتری به استخر پمپاژ شود تا سطح آب همیشه 35-40 سانتی متر بالاتر از بتن بیرون دیواره استخر باشد. این کار فشار را متعادل می کند و صاف بودن استخر را تضمین می کند. در صورت مشاهده انحراف، باید بتن ریزی را متوقف کرد و با مهاربندی قوی تر یا متعادل کردن فشارها به کناره های استخر، انحراف را اصلاح کرد. حداقل ضخامت بتن در هر طرف استخر 15  سانتی متر است.

بتن ریزی صفحه رویی اطراف استخر

بتن ریزی صفحه رویی استخر پیش ساخته فایبرگلاس
بتن ریزی صفحه رویی استخر پیش ساخته فایبرگلاس

این کار را می توان به یکباره انجام داد. در هر صورت اطراف استخر باید بتن ریزی شود. این کار صاف بودن لبه بالایی استخر را تضمین می کند. لازم است دال بتنی دور استخر را با آرماتور فولادی مشبک به ابعاد 10 در 10 سانتی متر و حداقل ضخامت 5 میلی متر تقویت کرد. ضخامت صفحه رویی باید حداقل 15 سانتی متر باشد تا برای نصب ریل برای محوطه استخر آماده باشد.

برش نهایی

در زیر می توانید نمای کلی از نحوه نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری با ابعاد 6 متر طول، 3 متر عرض و 1.5 متر عمق را مشاهده کنید.

برش نهایی از نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6
برش نهایی از نصب استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری 3 در 6

جمع بندی

در این مطلب تلاش کردیم تا مراحل نصب یک استخر پیش ساخته فایبرگلاس اسکیمری را برای شما بیان کنیم. نصب استخر آماده و پیش ساخته به مکان گودبرداری بستگی دارد. هر کدام از این مراحل ممکن است در یک مکان دیگر به گونه ای دیگر اجرا شود.

اگر می خواهید یک استخر پیش ساخته فایبرگلاس با ابعاد و طرح دلخواه داشته باشید، در آبی سازه این امکان برای شما فراهم شده است. استخرهای پیش ساخته فایبرگلاس ما علاوه بر دوام و ماندگاری، قیمت بسیار مناسبی دارند. نمونه کارهای مختلفی در شهرهای کشور انجام داده ایم که می توانید آن ها در وبسایت ما مشاهده کنید. جهت دریافت مشاوره و سفارش می توانید با شماره 09113586753 تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.