تماس با ما :  09113586753

شنا برای کاهش وزن: بهترین راه تناسب اندام در 2024

شنا برای کاهش وزن: بهترین راه تناسب اندام در 2024

کاهش وزن در حالت عادی بسیار سخت است. اما می‌توان از روش‌های کارآمد و سرگرم کننده برای این کار استفاده کرد. داشتن استخر در خانه یکی از این روش‌ها است. شنا کردن تمام قسمت‌های بدن را درگیر می‌کند و بسیار سرگرم کننده است. اما ممکن است بپرسید که شنا کردن چگونه سبب کاهش وزن می‌شود و یا چه تمریناتی را باید انجام دهیم؟ در این مقاله از سایت آبی سازه، تاثیر شنا در کاهش وزن را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فواید شنا برای سلامتی

پیش از هر چیزی باید بدانیم که شنا چه مزیت‌های دارد. برخلاف برخی از ورزش‌ها، شنا یک تمرین تمام بدن است که عضلات مختلف را به طور همزمان درگیر می‌کند. همانطور که در مقاله 7 تا از فواید فوق العاده شنا کردن برای سلامتی! بررسی کردیم، شناور بودن آب درد مفاصل را کاهش می‌دهد و آن را به یک فعالیت مناسب برای همه افراد از جمله افرادی که دارای مشکلات مفصلی یا آسیب هستند، تبدیل می‌کند.

1. سلامتی قلبی عروقی

شنا به دلیل فواید قلبی عروقی و ارتقاء سلامت قلب مشهور است. نوع تنفس در هنگام شنا کردن سبب بهبود گردش خون، کاهش فشار خون و افزایش استقامت قلبی عروقی خواهد شد.

2. قدرت و استقامت عضلانی

شنا، مجموعه‌های عضلانی مختلفی را فعال می‌کند و قسمت بالایی و پایینی را به شکلی هماهنگ شکل می‌دهد. فشار آب قدرت و استقامت عضلانی را تقویت می‌کند. شنا کردن منظم به داشتن هیکلی خوش فرم و بهبود انعطاف پذیری عضلانی کمک می‌کند.

3. سلامت مفاصل

شناور بودن در آب، یک محیط مناسب برای مفاصل را فراهم می‌کند. این امر شنا را به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند آرتریت یا کسانی که دچار تصادف و آسیب شده اند، مفید است.

4. کاهش استرس و سلامتی روانی

آب به کاهش استرس و سلامت روان کمک می‌کند. خواص آرام بخش شنا، همراه با تنفس آگاهانه، احساس مثبت را در ما تقویت می‌کند. ترشح اندورفی شرایط روحی مثبت را در ما تقویت و شنا را نه تنها به یک ورزش فیزیکی، بلکه به یک تمرین سلامتی کامل تبدیل می‌کند.

چرا شنا برای کاهش وزن بسیار موثر است؟

در بخش قبل با مهمترین مزیت‌های شنا کردن آشنا شدیم. حال نوبت این است که بدانیم چگونه شنا به یک روش عالی برای کاهش وزن تبدیل شده است.

 1. مصرف کالری
  شنا یک فعالیت کالری سوز عالی است که در هر بار شنا کردن تعداد قابل توجهی کالری سوزانده می‌شود. تعداد کالری سوزانده شده در طول شنا به عواملی مانند شدت و مدت زمان آن بستگی دارد.
 2. تقویت سوخت و ساز بدن
  شنا کردن منظم، متابولیسم را بالا می‌برد و منجر به افزایش کالری سوزی حتی زمانی که به طور فعال شنا نمی‌کنید، می‌شود. این افزایش متابولیک به کاهش وزن در طول زمان کمک می‌کند.
 3. درگیر کردن کل بدن
  شنا به عنوان یک ورزش چندین گروه عضلانی را به طور همزمان درگیر می‌کند. در واقع عضلات بیشتری در حال کار هستند و در نتیجه در مقایسه با تمریناتی که گروه‌های عضلانی خاصی را هدف قرار می‌دهند، کالری بیشتری مصرف می‌کنند.
 4. یک ورزش همیشگی
  ماهیت شنا، آن را به یک ورزش همیشگی برای افرادی تبدیل می‌کند که به دنبال کاهش وزن هستند. برخلاف فعالیت‌های پر فشار که ممکن است منجر به کشیدگی یا آسیب مفاصل شود، شنا امکان انجام مداوم و طولانی‌مدت را فراهم می‌کند و باعث کاهش وزن تدریجی و پایدار می شود.

نمونه تمرین شنا

استراحت ساده روی عرشه استخر به کاهش وزن شما کمک نمی‌کند. شما باید تمرینات ایروبیک در آب را حداقل 3 بار در هفته انجام دهید. در ادامه یک برنامه پیشنهادی برای حداکثر کردن کاهش وزن را به شما معرفی می‌کنیم:

الف. گرم کردن (10 دقیقه)

 • شنای آزاد: برای شروع تمرین، به مدت 5 دقیقه با سرعت متوسط شنا کنید.
 • حرکت‌های کششی: حرکات کششی تا عضلات خود را برای تمرین اصلی آماده کنید.

ب. تمرین اصلی (30-40 دقیقه)

 • تمرینات اینتروال: ۱ دقیقه با حداکثر تلاش شنا کنید و به دنبال آن ۲ دقیقه با سرعت متوسط شنا کنید.
 • تغییر نوع شنا کردن: نوع شنا کردن را برای درگیر کردن گروه‌های عضلانی مختلف ترکیب کنید.
 • شنای مسافتی: با گذشت زمان، به تدریج فاصله شنا را افزایش دهید و سطح تناسب اندام خود را بهبود بخشید.

ج. خنک کردن (10 دقیقه)

 • شنای آسان: به مدت 5 دقیقه با سرعت آهسته و ثابت شنا کنید تا ضربان قلب خود را به تدریج کاهش دهید.
 • حرکات کششی ایستاده: برای بهبود انعطاف پذیری و جلوگیری از درد عضلانی، حرکات کششی ایستاده را انجام دهید.

جمع بندی

شنا کردن برای کاهش وزن یکی از روش‌های بسیار موثر و علمی است. تمام عضلات شما در هنگام شنا کردن درگیر می‌شوند. اگر به دنبال یک ورزش سرگرم کننده و در عین حال کاهش وزن خود هستید، شنا بهترین انتخاب است.
شرکت آبی سازه طراحی، ساخت و نصب استخر را به شکل 0 تا 100 انجام می‌دهد. برای ساخت استخر خانگی، ما هیچ محدودیتی از نظر ساخت و نصب نداریم. هر طرح و ابعادی را می‌توانید در آبی سازه سفارش دهید. ساخت استخر در باغ، حیاط، پشت بام، تراس، روف گاردن و غیره در زمان خیلی کوتاه و با مناسب ترین قیمت در آبی سازه انجام می‌شود. جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 09113586753 تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.