تماس با ما :  09113586753

بررسی جامع خراب شدن 3 مدل استخر مختلف + هیتر، پمپ و فیلتر

بررسی جامع خراب شدن 3 مدل استخر مختلف + هیتر، پمپ و فیلتر

امروز قصد داریم به یکی از مهمترین مسائل در زمینه استخرها بپردازیم. از رایج ترین سوالاتی که از تیم ما پرسیده می شود که این است آیا استخرها راحت خراب می شوند؟ در واقع نگرانی اصلی این است که ممکن است یک اشتباه کوچک از طرف شما منجر به خرابی استخر شود و هزینه تعمیرات زیادی را به شما تحمیل کند. این نگرانی کاملا درست است. استخرها در 3 مدل اصلی وجود دارند که هر سه مدل می توانند با انجام یک کار اشتباه دچار آسیب شوند و یا به طور کامل از کار بیفتند.
این مقاله از سایت آبی سازه به شما کمک کند تا از بروز یک فاجعه در استخرهای شنای خانگی خود جلوگیری کنید.

خراب شدن استخر

برای درک بهتر و کامل خرابی استخرها، باید تمام شرایط را در نظر بگیریم. علاوه بر اینکه در برخی شرایط ممکن است استخر به طور کامل از کار بیفتد، اما در بسیاری از موارد یک تصمیم اشتباه که پرداخت نکردن یک هزینه کم، می تواند شما را وادار کند که هزینه های بسیار بالای تعمیرات را بپردازید. این اقدامات چه کوچک باشند و چه بزرگ باید مراقب باشید تا آن ها را انجام نمی دهید. در ادامه با انواع استخر و نحوه خراب شدن هر کدام آشنا خواهید شد.
شخص در حال تعمیر استخر

انواع استخر

ساخت استخر و نصب و اندازی آن به روش های مختلفی انجام می شود. سه سبک اصلی نصب وجود دارد که عبارتند از: استخرهای درون زمینی یا توکار، بخشی داخل و بخشی بیرون زمین (نیمه توکار) و استخرهای روی زمین یا روکار. علاوه بر این، استخرهای وینیل آستر، استخرهای بتنی و استخرهای فایبرگلاس نیز وجود دارد. ممکن است روش های ساخت و نصب ترکیبی دیگری نیز وجود داشته باشد، با این حال، اکثر نصب‌های استخر به این سه شکل است. نوع استخری که شما دارید و شکل قرارگیری استخر در داخل زمین، تعیین می کند که استخر شما ممکن است در معرض چه نوع آسیبی قرار گیرد. انواع مختلف استخر مانند استخرهای بتنی، فایبر گلاس و وینیل همگی دارای سبک ساخت منحصر به فرد هستند و به همین دلیل در معرض خرابی های مخصوص به خود هستند.
یکی از مشکلات و اشتباهاتی کسانی که تصمیم به ساخت استخر دارند این است که اطلاعات کافی از آن ندارند. در مقاله 10 سوال مهم که قبل از ساخت استخر باید بپرسید! به تعدادی از نکات و سوالات مهم پرداختیم. مطالعه این مقاله به شما در انتخاب های درست بسیار کمک خواهد کرد.

خراب شدن استخر بتنی

قبل از هر چیز در مورد استخر بتنی باید بدانید که تخلیه استخر خطراتی را به همراه دارد. اگر ساخت آن به شکل اشتباه یا در زمان نامناسب انجام شود، می توانید با وضعیتی مواجه شوید که استخر از روی زمین بلند شود. این به طور دائم یک استخر بتنی را می شکند زیرا راهی برای قرار دادن مجدد آن وجود نخواهد داشت. این مشکلی است که باید از بروز آن در استخر خود اجتناب کنید.

برخی از افراد سال ها بدون مشکل استخر خود را تخلیه می کنند اما یک روز ممکن است مشکل ساز شود و فشار هیدرواستاتیک می تواند استخر را از روی زمین بلند کند. همچنین صاحب استخر ممکن است استخرهای دیگر را ببینید که با تخلیه کردن مشکلی برای آن ها ایجاد نشد و این تصور نادرست را داشته باشد که این کاری است که انجام آن بی خطر است. هنگامی که یک استخر بتنی را تخلیه می کنید، باید از شرایط سطح آب زیرزمینی، آب و هوا و نحوه کنترل فشار هیدرواستاتیک اطراف استخر آگاه باشید.

علاوه بر بلند شدن استخر از روی زمین، متداول‌ترین خرابی بعدی که تعمیرات غیرضروری استخر را ممکن است به شما تحمیل کند، این است که اجازه دهید ترکیب شیمیایی آب از حالت تعادل خارج شود یا برای مدت طولانی داخل استخر بماند. آب به دنبال تعادل خود است و می تواند مواد معدنی را از سطوح فولادی ضد زنگ یا ملات جذب کند. این می تواند باعث ایجاد لکه دار شدن استخر و آسیب به سطوح داخلی مانند گچ یا کاشی شود.
آخرین راه برای خراب کردن تصادفی استخر بتنی این است که اجازه ندهید نیروهای انبساط و انقباض عرشه استخر وارد شوند. باید اجازه دهید درزهای انبساط روی سطوح بتنی افقی وجود داشته باشد تا از فشار دادن این سطوح به دیواره های استخر جلوگیری شود که می تواند منجر به شکستی شود. به همین دلیل مهم است که درزهای انبساط اطراف استخر خود را حفظ کنید.

خراب شدن استخر فایبرگلاس

درست مانند استخر بتنی، استخر فایبرگلاس نیز در صورت تخلیه دچار خرابی و شکستگی خواهند شد. بر خلاف استخرهای بتنی، پوسته فایبرگلاس سنگین نیست. البته برای یک فرد سنگین است، اما در مقایسه با وزن زیاد پوسته بتنی وزن آن ها زیاد نیست. به همین دلیل خطر این نوع از خرابی در استخر فایبرگلاس حتی جدی تر از استخر بتنی است، به طوری که هرگز نباید استخر فایبر گلاس را بدون نصب مهاربندی برای نگه داشتن استخر و چیزی برای کنترل آب زیرزمینی اطراف تخلیه کنید. استخر. حتی اگر به هر دلیلی شروع به برداشتن آب از استخر کنید، احتمال برآمدگی، بلند شدن، ترک خوردن یا آسیب دیدن استخر فایبرگلاس شما همچنان زیاد است. از نظر شیمی آب نیز درست مانند استخرهای بتنی، اگر برای مدت طولانی نامتعادل بماند، آب با جذب کردن مواد معدنی از سطح استخر شما به دنبال تعادل خواهد بود. این می تواند باعث لکه شدن، کلسیفیکاسیون و لایه برداری سطوح فایبرگلاس و همچنین آسیب رساندن به پوشش ژل داخلی شود.
همانطور که اشاره کردیم برآمدگی یک از خرابی های استخرهای فایبرگلاس است. در مقاله مشکل برآمدگی استخرهای فایبرگلاس + روش های پیشگیری و حل آن ها به طور کامل به این پرداختیم و روش ها جلوگیری از آن را نیز معرفی کردیم.

خراب شدن استخر با آستر وینیل

بر خلاف استخرهای بتنی و فایبرگلاس، استخر وینیلی آب را به همان روش در زمین جابجا نمی کند. تا زمانی که آستر در استخر قرار نگیرد، استخر تحت فشار هیدرواستاتیکی وجود ندارد، زیرا خود کف و همچنین نقطه اتصال دیوار/کف در طراحی ضد آب نیستند. به همین دلیل هیچ نگرانی شناور شدن استخر آستر وینیل مانند دو استخر دیگر وجود ندارد. در عوض ممکن است منجر به شناور شدن خود لاینر شود اما بقیه استخر بدون حرکت باقی می‌ماند. البته این برای استخر خوب نیست و احتمالاً اگر برای مدت طولانی به همین شکل باقی بماند، مشکلات بیشتری ایجاد خواهد کرد، اما معمولاً متوجه آستر شناور می شوید و آب را از پشت آستر پمپ می کنید تا آن را مجددا تنظیم کنید.

علاوه بر این، شرایط نامطلوب کلر یا pH نیز ممکن است به استخر با آستر وینیل اسیب برساند. مثلا pH خیلی کم یا کلر خیلی زیاد، می تواند باعث شود که ماده آستر ترکیب شیمیایی را تغییر دهد و آب را جذب کند. آستر استخر با کلر بسیار بالا یا pH بسیار پایین برای ایجاد چین و چروک های گسترده در سراسر آستر شما کافی است که متأسفانه برای رفع آن نیاز به نصب لاینر جدید دارد.

اگر استفاده از استخر را به این شکل ادامه دهید و آستر را تعویض نکنید، آستر خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و به مرور زمان به خصوص در گوشه ها کوچک می شود. این فشار بی مورد می تواند باعث شکسته شدن زودرس آن شود. این امر به ویژه برای استخرهایی با پوشش یکپارچه عرشه مهم است زیرا برداشتن و جایگزینی نیاز به حذف و جایگزینی عرشه استخر نیز خواهد بود.

خراب شدن هیتر استخر

خراب شدن هیتر استخر چیزی است که می تواند سریع اتفاق بیفتد و بسیار ساده تر از آن چیزی است که اکثر صاحبان استخر فکر می کنند. ما مشتریانی را دیدیم که سیستم گرمایش استخر آن ها در عرض 1 سال خراب شد در صورتی که معمولاً بین 20 تا 30 سال باید عمر می کرد. اگرچه ممکن است هیترهای کم کیفیت و ارزان قیمت در خرابی زودهنگام تاثیر زیادی دارند، اما شما باید برای جلوگیری از آن سایر نکات مربوط به نگهداری و مراقبت را نیز در نظر بگیرید.

اول، دور زدن بخاری ممکن است ایده خوبی باشد که به شما امکان می دهد بخاری خود را در صورت وجود شرایط نامطلوب آب یا نیاز به سوپرکلره کردن استخر از حالت آفلاین استفاده کنید. در مرحله بعد، بدانید که هر زمانی که سطح کلر بالا یا سطح pH خارج از محدوده قابل قبول 7.2 تا 7.8 برای استخرها دارید، احتمالاً با آسیب هیتر یا سیستم گرمایش مواجه خواهید شد. بنابراین مطمئن شوید که به دقت مراقب مواد شیمیایی استخر خود باشید و همیشه هیتر استخر خود را در برابر سیستم‌های تزریق کلر محافظت کنید.

تعمیر هیتر استخر

خراب شدن پمپ استخر

در مقاله چرا پمپ استخر بسیار مهم است؟ نشان دادیم که پمپ ها نقش اساسی در عملکرد استخرها دارند. با رواج یافتن استفاده از پمپ های سرعت متغیر، نگرانی از خراب شدن تصادفی پمپ استخر کاهش پیدا کرده است. قبلاً پمپ های استخر تک سرعته بوند که اگر آنها را خشک می کردید در نهایت به خود آسیب می رساندند و حتی گاهی اوقات آتش می گیرفتند.

اگر سطح آب در استخر از دهانه اسکیمر پایین بیاید، برخی از استخرها قدرت پمپ را از دست می دهند اما پمپ این را نمی تواند تشخیص دهد. تا زمانی که متوجه شوید و خاموشش کنید یا بیش از حد داغ شود، به کار خود ادامه می دهد. با سیستم‌های خودکار سطح آب و پمپ‌های سرعت متغیر جدید که می‌توانند وضعیت جریان آب را تشخیص داده و قبل از آسیب‌دیدگی خاموش شوند، خرابی پمپ خیلی نگران کننده نیست.

خراب شدن فیلتر استخر

خرابی فیلتر استخر بیشتر به فیلترهای کارتریج برمی گردد. هنگامی که فیلترها را تمیز می کنید، هرگز نباید از واشر فشار استفاده کنید، حتی اگر به نظر می رسد که به شما در تمیز کردن فیلترها کمک می کند. این واشرها زباله ها و کثفی ها را به عمق کاغذ صافی می کشانند و در نهایت فیلترها را خراب می کنند.

اگر فیلتر کارتریج دارید، بسیار مهم است که فیلتر را اسید شویی نکنید، مگر اینکه قبلاً آن را چربی زدایی کرده باشید و روغن ها را از روی کاغذ پاک کرده باشید. در غیر اینصورت روی روغن‌ها اسید بمالید، روغن‌ها در مواد کاغذی پخته می‌شوند و دوباره فیلتر را برای همیشه خراب می‌کنند. اگر مشکلی روی فیلترهای خود دارید که سعی در حل آن دارید همیشه قبل از اسیدشویی یک فیلتر را چربی زدایی کنید.

اگر فیلتر شنی دارید قبل از تغییر تنظیمات سر فیلتر، حتما پمپ خود را خاموش کنید. همچنین مطمئن شوید که صفحه فیلتر را فقط در یک جهت بچرخانید تا از آسیب رساندن به واشر داخل سر فیلتر و ایجاد نشتی جلوگیری شود.

اگر علاقمند هستند در مورد فیلترهای استخر و انواع آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله بهترین فیلتر استخر کدام است؟ معرفی 3 فیلتر پرکاربرد را بخوانید. این مقاله به طور جامع و با جزئیات فیلترهای استخر ار زیر ذره بین برده است.

جمع بندی

به عنوان یک تولید کننده و مجری ساخت انواع استخر، واقعا برای ما ناراحت کننده است که استخر خود را خراب کنید یا به طور تصادفی میلیون ها تومان خسارت به خودتان وارد کنید. در حالی که با رعایت کردن برخی نکات می توانید از آن ها پیشگیری کنید. به همین دلیل است که متخصصان تیم آبی سازه آماده هستند برای محافظت در برابر آسیب ها به شما راهنمایی و مشاوره دهند.

شرکت آبی سازه طراح و مجری انواع استخر و جکوزی خانگی، با سابقه اجرای پروژه های متعدد و خاص در سراسر کشور آماده است تا استخری سفارشی و متناسب با نیازهای شما در باغ، ویلا، حیاط، پشت بام و غیره برای شما طراحی و نصب کند. ما در اجرای پروژه ها همیشه از بهترین متریال استفاده می کنیم. برای سفارش و مشاوره با شماره 09113586753 تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.