تماس با ما :  09113586753

8 دلیل برای اینکه چرا شنا کردن برای همه سنین یک نیاز است

8 دلیل برای اینکه چرا شنا کردن برای همه سنین یک نیاز است

شنا کردن می تواند به بهبود کلی شرایط جسمانی و تناسب اندام کمک کند. از جمله مزایای آن می توان به تقویت سیستم قلبی، کاهش وزن و کاهش استرس در فشارهای کاری روزانه اشاره کرد. مزیت های شنا کردن بسیار بیشتر از این موارد است.

ورزش شنا می تواند برای هر سنی سودمند باشد، چه کودکی که در حال یادگیری شنا کردن می باشد و چه افراد سالمندی که قصد دارند تحرک و شادابی خود را افزایش دهند. آبی سازه تولید کننده بهترین استخرهای شنا در ادامه 8 دلیل مهم را بیان می کند که چرا شنا کردن می تواند برای همه یک عمل ضروری باشد.

دلایل مفید بودن شنا برای همه سنین

1- کودکان کسب مهارت می کنند

فراگرفتن چگونگی شنا کردن برای بچه ها بسیار مهم است. هر چه سن آن ها کمتر باشد یادگیری آن ها بهتر است. شنا کردن باعث می شود که آن ها کنترل بیشتری را روی حرکات خود داشته باشند و به نوعی تعادل در حرکات ایجاد کنند. علاوه بر این می تواند به آن ها در شرایط اضطراری کمک کند تا جان خود را نجات دهند.

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، علاوه بر شنا، به کودکان به آن ها نکات ایمنی مربوط به آن را نیز آموزش می دهند. اگر کودک خردسال دارید بهتر است هر چه سریعتر آموزش شنا به آن ها را آغاز کنید.

2- بهبود سلامت روانی

برای کسانی که دارای استرس و فشار کاری زیادی هستند، شنا کردن می تواند به بهبود سلامت روانی آن ها کمک کند. شنا می تواند حس آرامش در شما ایجاد کند و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. همچنین، اگر شنا کردن را با دوستان و اطرافیان خود انجام دهید، این کار سبب می شود که با دیگران تعامل بهترین داشته باشید.

از جنبه های مثبت دیگر می توان به درمان افرادی که دارای معلولیت هستند نیز اشاره کرد. شنا کردن می تواند برای این افراد سودمند باشد و در درمان سریعتر آن ها کمک کند.

 

مزیت های شنا کردن

 

3- بهبود شرایط قلب

سلامت قلب با شنا کردن می تواند افزایش یابد چون زمانی که شنا می کنید تمام قسمت های بدن شما درگیر می شوند. علاوه بر این در مقایسه با ورزش هایی مثل دومیدانی، به مفاصل فشار کمتری وارد می کند به همین دلیل برای سالمندان و همه ی کسانی که نمی توانند فشار به مفاصل خود وارد کنند شنا کردن بهترین گزینه می باشد.

این را نیز نباید فراموش کرد که شنا کردن می تواند برای کسانی که به شکل حرفه ای دنبال تناسب اندام هستند نیز انجام شود.

4- افزایش توان

شنا کردن می تواند یک روش بسیار خوب برای بالا بردن توان بدن باشد حتی اگر خیلی به بدن فشار وارد نکنید. در زمانی که شنا می کنید در واقع در برابر فشار آب مقاومت می کنید و این باعث می شود که چربی ها را به اصطلاح بسوزانید و عضلات شما ورزیده تر شوند.

به طور کلی تمام چیزهای که برای سلامتی شما مهم هستند از قبیل منعطف بودن بدن، تعادل و کنترل حرکات را به دست می آورید. شنا کردن سبک های مختلفی دارد که بعضی از آن ها می توانند فشار بیشتری به شما وارد کنند و عضلات شما سریعتر رشد کنند.

مقاله مرتبط : یک استخر از چه بخش های تشکیل می شود؟

5- بهبود سبک زندگی

شنا کردن باعث می شود که یک زندگی بهتر داشته باشید و عادت های بد خود را کم کم کنار بگذارید. در واقع زمانی که شنا کردن را به یک عادت تبدیل کنید، همیشه دوست دارید که غذاهای سالمتری را بخورید و استراحت کافی داشته باشید. همچنین برای تمرین ذهن و بالا بردن تمرکز نیز می تواند سودمند باشد.

در شرایطی که همه ی ما به طور روزانه استرس های مختلفی را تجربه می کنیم شنا کردن می تواند یک تمرین ذهنی سودمند باشد تا آن ها را از خود دور کنید.

6- کاهش وزن

کاهش وزن را می توان یکی دیگر از مزیت های شنا کردن به شمار آورد. در کنار فعالیت های دیگری که برای کم کردن وزن انجام می دهید، شنا کردن می تواند به عنوان مکمل آن به شمار رود. شنا کردن با توجه به نوع و مدت زمان آن می تواند تا 600 کالری را بسوزاند و این همه ی بخش های بدن را درگیر می کند.

علاوه بر این شنا کردن، فشار زیادی را به شما نمی آورد و می توانید به شکل مکرر آن را انجام دهید. شنا کردن به همراه یک برنامه غذایی مناسب می تواند یک روش عالی برای کم شدن وزن شما باشد.

7- مناسب برای خانم های باردار

در زمان بارداری شنا کردن می تواند به سلامتی بانوان بسیار کمک کند. شنا کردن باعث درد کمتر پاها، تقویت شدن مفاصل، بهبود شرایط قلبی و بالا رفتن میزان انرژی شود. علاوه بر این ها، احتمال آسیب نیز بسیار کمتر است و فشار بیش از حد را احساس نخواهید کرد. اگر در دوران بارداری هستید و می خواهید سلامتی خود را حفط کنید، شنا کردن می تواند برای شما بهترین گزینه باشد.

8- نجات یافتن در شرایط بحرانی

در برخی از شرایط، شنا کردن می تواند جان شما را نجات دهد. علاوه بر اینکه همه کسانی که در نزدیکی آن ها رودخانه یا دریا وجود دارد باید شنا کردن را یاد بگیرند، بلکه همه ی کودکان نیز باید آن را آموزش ببیند. در واقع شنا کردن باعث می شود که در شرایط بحرانی از آن برای نجات خود استفاده کنید. یاد نگرفتن شنا هیچ دلیل منطقی ندارد و همه ی افراد باید آن را فرا بگیرند.

یادگیری شنا می تواند از چه سنی شروع شود؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، سن برای شنا کردن اهمیت ندارد و همه ی افراد باید آن را یاد بگیرند. شنا کردن باعث می شود که هم سلامت فیزیکی داشته باشید و هم سلامتی روحی خود را بالا ببرید. اما شاید این سوال مطرح شود که بهترین زمان برای شروع چه زمانی است؟ آیا آموزش شنا به کودکان مشکلی ندارد؟

در واقع پاسخ این سوال را نمی توان به شکل ثابت داد چون می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. برای کودکان توانایی آن ها در درک بعضی از مسائل مانند خطرناک بودن شنا در عمق ها زیاد ضروری است. همچنین آن ها باید از شنا کردن لذت ببرند و هیچ خطری برای سلامتی آن ها نداشته باشد.

به طور کلی شنا کردن برای همه ی افراد با هر سنی می تواند سودمند باشد. چون می توانند در بهبود شرایط قلبی، بالا رفتن اعتماد به نفس، تناسب اندام و افزایش توان فیزیکی کمک کند. بهتر است کودکان از سن های خیلی کم شروع به یادگیری کنند تا بتوانند رفته رفته پیشرفت کنند. در آموزش شنا به فرزندانتان باید صبر و حوصله داشته باشید تا آن ها بتوانند آن را فرا بگیرند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.