تماس با ما :  09113586753

چگونگی ساخت استخر؛ تجهیزات ساخت + هزینه انواع استخر

چگونگی ساخت استخر؛ تجهیزات ساخت + هزینه انواع استخر

در صفحه و مطلب ساخت استخر به طور مفصل شما را با ساختن استخر و نحوه انجام آن توسط شرکت آبی سازه آشنا کردیم. اگر قصد ساخت و ساز استخر در حیاط، ویلا، باغ، پشت بام و غیره را دارید حتما به صفحه ساخت استخر در منو مراجعه کنید. در این مطلب از سایت آبی سازه بیشتر به فرایند و مراحل ساخت و ساز یک استخر می پردازیم. مطالعه این مطلب به اطلاعات شما در زمینه اجرای استخر و هزینه آن اضافه خواهد کرد.

 • هزینه ساخت استخر از 80 میلیون تا 600 میلیون تومان است. بودجه خود را حتما در نظر بگیرید و متناسب با آن هزینه های ساخت و ساز را مدیریت کنید.
 • داشتن اطلاعات از تمام مراحل ساخت، نکات مربوط به ایمنی استخر و همچنین نگهداری آن باعث می شود که مشکلات کمتری در آینده داشته باشید.
 • مراحل ساخت استخر شامل انتخاب نوع استخر، مکان ساخت، طرح استخر، گودبرداری، پی ریزی، نصب بدنه، انجام کارهای تکمیلی و محوطه سازی است.
 • طراحی و اجرای استخر سخت است و در برخی موارد خطرناک هم می تواند باشد. انتخاب یک شرکت متخصص و با تجربه در زمینه طراحی و نصب استخر مانند شرکت آبی سازه، از تمام جنبه های فنی و اجرا خیالتان را راحت می کند.

اگر به دنبال ساختن استخر شنا ویلایی و باغی خود هستید این مطلب به شما از صفر تا صد را آموزش خواهد داد. طراحی و نصب استخر ممکن است چند هفته طول بکشد و هزینه بالایی برای شما داشته باشد. طراحی و ساختن استخر بخش های مختلفی دارد که انتخاب مکان ساخت، گودبرداری، نصب سیستم های تصفیه و لوله کشی و در آخر آبگیری مهمترین آن ها است.

اگر خودتان به تنهایی قصد دارید استخر بسازید و یا اینکه از شرکت پیمانکار کمک بگیرید، اطلاع داشتن از این نکات مهم فرایند را سریعتر می کند.

 • مدت زمان تقریبی برای طراحی و نصب استخر: 3 تا 5 هفته
 • نحوه اجرا: توسط شرکت و پیمانکار ساخت استخر
 • هزینه تقریبی: 80 تا 600 میلیون

تجهیزات حفاری سنگین مانند بیل مکانکی و لودر

ابزار مورد نیاز برای کارگران مانند بیل و کلنگ

سیستم پمپ و فیلتر استخر

استراکچر فولادی (در صورت استفاده از بتن)

مواد ساخت خود استخر شامل فایبرگلاس یا بتن یا وینیل استخر

تجهیزات لوله کشی مانند لوله ها، شلنگ و غیره

مواد ساخت عرشه مانند سنگ، کاشی، سرامیک و غیره

مواد شیمیایی و اسید برای نگهداری استخر

لوازم اشاره شده در بالا به صورت کلی و عمومی هستند که در ساخت اکثر استخرها به کار می روند. طبیعی است که هر شرکت سازنده استخر ممکن است متریال و ابزار متفاوتی را در اجرای پروژه استفاده کند.

نکات قبل از شروع ساختن استخر

قبل از شروع ساختن استخر (در واقع منظور قبل از شروع گودبرداری است)، نکات مهمی را باید در نظر داشته باشید. ساخت و ساز استخر کاری دشوار است که زمان و هزینه خاص خود را دارد به همین دلیل باید از فرایند آن اطلاع داشته باشید و آن را مدیریت کنید. این کار سبب کاهش هزینه های شما خواهد شد. قبل از شروع حفاری و کندن محل باید همه نکات از جمله انتخاب درست مکان، وجود نداشتن موانع در محل، دسترسی آسان به محوطه استخر، محوطه سازی استخر و غیره را برنامه ریزی کنید. در صورتی که حیاط و باغ شما مشکلی دارد یا دکوراسیون آن باید برای ساختن استخر تغییر کند، باید از قبل به آن فکر کرده باشید.

قبل از ساخت استخر باید اطلاعات خود را در مورد فرایند و نحوه ساخت افزایش دهید. در مقاله 10 سوال مهم که قبل از ساخت استخر باید بپرسید! سوالاتی را که بسیار مهم و کلیدی هستند را پاسخ دادیم. این مقاله را حتما بخوانید تا مدیریت بهتری در زمان ساختن استخر خود داشته باشید.

چگونگی ساخت استخر

مرحله 1: برای هر گونه مجوز لازم درخواست دهید

اکثر شهرها برای ساخت استخر به مجوز شهرداری نیاز دارند. البته این چیز ثابتی نیست و بسته به شهر و استان می تواند فرق کند اما در اکثر موارد برای ساخت استخر به مجوز نیازاست. برخی از پروژه ها نیز ممکن است به مجوز برای خطوط آب و گاز بسته به ویژگی های استخر نیاز داشته باشند. دریافت مجوز هزینه زیادی ندارد و خیلی سریع می توانید آن را دریافت کنید.

مرحله 2: نوع استخر، آپشن ها و امکانات جانبی آن را انتخاب کنید

در این مرحله باید متناسب با بودجه که برای ساخت استخر در نظر گرفتید و همچنین نیازهای که دارید، نوع استخر را تعیین کنید. استخرهای فایبرگلاس، بتنی و وینیل آستر سه مدل رایج هستند و هر کدام به اشکال گرد، مربع یا مستطیل شکل قابل انتخاب هستند. هر کدام از این سه مدل مشکلات و مزیت های خود را دارند. استخر فایبرگلاس خیلی راحت تمیز می شود و قیمت مناسبی دارد. استخر بتنی به هزینه و زمان زیادی برای نگهداری نیاز دارد و هزینه ساخت آن نیز بیشتر است. استخر وینیل آستر قیمت اولیه کمی دارد اما هزینه های نگهداری آن در درازمدت بیش از حد زیاد است و دوام زیادی هم ندارد.

کابرد استخر یکی دیگر از عواملی است که باید در نظر گرفته شود. استخر لپ یک انتخاب عالی برای کسانی است که در درجه اول می خواهند از استخر خود برای ورزش استفاده کنند. اگر فضا کمی برای ساخت استخر داشته باشید، استخرهای بی پایان (endless) انتخاب خوبی هستند. استخرهای بی نهایت (infinity) و استخرهای سفارشی می توانند از نظر ظاهری بسیار زیبا بوده و چشم انداز عالی داشته باشند اما قیمت نسبتاً بالایی دارند. استخر آب شور و استخرهای طبیعی ممکن است برای کسانی که به مقدار بالای کلر حساس هستند، گزینه خوبی به شمار می روند.

نکات دیگری مانند عمق استخر، نصب استخر داخل زمین و یا بیرون زمین، پله های ورود و خروج، نورپردازی و غیره را نیز باید با شرکت سازنده هماهنگ کنید. ما در شرکت آبی سازه مشاوره لازم را به شکل رایگان به شما ارائه خواهیم کرد. هزینه طراحی و ساخت استخرهای اشاره شده را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

نوع استخرهزینه ساخت
استخر سفارشی250 میلیون یا بیشتر
استخر بی پایان120 تا 200 میلیون
استخر بی نهایت280 تا 400 میلیون
استخر طبیعی200 تا 300 میلیون
استخر آب شور80 تا 150 میلیون

مرحله 3: مکان ساخت استخر را تعیین کنید

تعیین مکان ساخت استخر بسیار با اهیمت است و نباید سرسری از کنار آن بگذرید. مهم است که استخر در جایی ساخته شود که برای استفاده از آن راحت باشید. درختان و نوع دکوراسیون نیز اگر استخر داخل حیاط و فضای باز قرار است ساخته شوند، مهم هستند. همچنین اگر در باغ یا حیاط ویلا قرار است بسازید باید اندازه استخر با اندازه فضای شما متناسب باشد. البته باید مسیرهای رفت و آمد و عرشه و محوطه استخر را نیز در نظر بگیرید.

تعیین مکان ساخت استخر
تعیین مکان ساخت استخر

قرار داشتن استخر در محل نور آفتاب نیز فاکتور دیگر است. اگر استخر به نور آفتاب دسترسی داشته باشد، آب آن راحت تر و کم هزینه تر گرم می شود. وقتی استخر در مکان آفتابی ساخته شود قطعا درخت یا مانعی در اطراف آن وجود ندارد و این خود باعث می شود که کمتر کثیف شوند. قرار گیری استخر در گوشه های حیاط و خانه که آفتاب خور هستند و حریم خصوصی شما را نیز حفظ می کنند انتخاب خوبی هستند.

عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 1. نساختن استخر در مسیر باد: اگر می توانید استخر را در جای نصب کنید که بادهای شدید در مسیرش نباشند حتما این کار را انجام دهید.
 2. دور بودن استخر از خط تلفن و برق: برای ایمنی بیشتر هر چه می توانید استخر را دورتر از سیم های برق و تلفن بسازید.
 3. در نظر گرفتن لوله های آب و گاز زیرزمینی: از زیر زمین محل ساختن استخر نباید لوله آب یا گاز رد شود. اگر اینطور نباشد هزینه ها بسیار بیشتر خواهد شد.
 4. نبودن در مسیر سیل و آب های روان: نصب استخر در زمین های مرتفع بهتر است چون خطر سیل و آب های روان شدید استخر را تهدید نخواهد کرد.
 5. دید داشتن استخر از داخل ویلا و ساختمان: اگر فرزند خردسال دارید، بهتر است به فضای استخر دید داشته باشید.
 6. امکان استفاده راحت: باید خیلی راحت بتوانید به محوطه استخر برسید و دستری به آن برای شما بدون مشکل و سریع باشد.

مرحله 4: برنامه ریزی داشته باشید.

پس از انتخاب محل ساخت استخر، باید برنامه ریزی کنید و طبق برنامه پیش برید. اندازه‌گیری و علامت‌گذاری محل دقیق استخر، شناسایی مشکلاتی مانند ریشه درختان و خطوط گاز و آب و در نظر گرفته فضای اضافی برای عرشه و محوطه سازی از جمله نکات مهم هستند که باید انجام شود. انجام این مراحل بدون شک توسط شما شدنی نیست. اگر بخواهید خودتان این کارها را انجام دهید قطعا به مشکل خواهید خورد. کمک گرفتن از یک متخصص بهترین راه حل است.

البته وقتی شما برای ساخت استخر با تیم آبی سازه قرار ببندید، این مراحل به طور کامل توسط مهندسین ما و با مشورت شما انجام خواهد شد. ما متناسب با ویلا، ساختمان و باغ بهترین گزینه ها را به شما معرفی می کنیم. برای سفارش با ما تماس بگیرید.

مرحله 5: هزینه ساخت استخر را مدیریت کنید.

طراحی و راه اندازی استخرها هزینه های مختلفی دارد. هزینه ساخت یک استخر شنا می تواند بالا باشد، بنابراین باید به سراغ گزینه های اقتصادی و کاملا ضروری بروید. استخرهای تنوع بسیار مختلفی دارند و بر اساس بودجه خود می توانید یک طرح و اندازه مناسب انتخاب کنید. علاوه بر این آپشن های استخر نیز می توانند هزینه های اضافی داشته باشند. آپشن های و لوازم جانبی را به گونه ای سفارش دهید که نیازهای شما را پوشش دهد. پرداخت هزینه ساخت استخر به شکل مرحله ای یکی از راهکارهای است که شرکت های سازنده پیشنهاد می دهند. در آبی سازه نیز در برخی شرایط می توانید هزینه اجرای استخر را در دو یا سه مرحله پرداخت کنید.

مرحله 6: علامت گذاری و گودبرداری را شروع کنید.

محل قرارگیری استخر باید علامت زده شود تا حفاری آن دقیق انجام شود. بیل مکانیکی یکی از ابزارهای رایج در کندن زمین است. در صورتی که لوله گاز یا آب از زیر زمین رد می شود باید حواستان باشد که شکسته نشوند. خیلی از پیمانکاران به خطوط آب و گاز توجه می کنند اما نوع خاک را بررسی نمی کنند. انجام آزمایش های خاک یک مرحله ضروری در تسطیح زمین برای استخر است، زیرا تضمین می کند که خاک یکنواخت و مناسب برای نصب استخر فراهم است. نمک ها، مواد آلی، خاک رس، ماسه و شن می توانند بر این شرایط تأثیر بگذارند. اگر خاک زمین سست باشد باید مقاوم سازی بیشتری انجام شود. همچنین اگر خاک محل نصب استخر از نوع رس باشد، گودبرداری دشواری بیشتری خواهد داشت.
برای حفاری از ماشین آلات و تجهیزات سنگین مانند بیل مکانیکی استفاده می شود. گودبرداری و کندن زمین معمولا سر و صدا و گرد و خاک ایجاد می کند و باید پس از گودبرداری محل تمیز شود. پس از گودبرداری، لازم است سطح زیرین را درجه بندی کنید تا تراز شود. نوع استخر و شکل ظاهری آن در نحوه تراز کردن آن موثر است.

گودبرداری محل ساخت استخر
گودبرداری محل ساخت استخر

مرحله 7: ساخت قالب و نصب لوله کشی و برق استخر با نهایت دقت باید اجرا شود.

فرقی نمی کند چه نوع استخری را انتخاب کنید، برای نصب اصولی آن باید دیواره های اسکلت بندی و مقاوم سازی شوند. خیلی از شرکت ها توانایی انجام درست آن را ندارند و از شرکت های دیگر برای این کار کمک می گیرند. در شرکت آبی سازه صفر تا صد توسط مهندسین ما انجام می شود. سپس لوله های آب و سیسم های برق استخر وصل می شوند. یک باکس در کنار استخرها معمولا طراحی و ساخته می شوند که کاربرد آن برای نگهداری تجهیزات استخر مانند پمپ و سیستم های تصفیه است. لوله کشی می تواند در زیر زمین داخل بتن قرار گیرد تا قابل مشاهده نباشد و یا بالای آن بتن و در معرض دید نصب شود. اگر استخر دارای اجزای اضافی مانند چراغ‌ها، آب‌نماها و جکوزی داخلی باشد، این فرآیند نصب می‌تواند بیشتر طول بکشد.

مرحله 8: بدنه استخر یا قالب استخر فایبرگلاس نصب می شود.

اکنون که تمام ملزومات نصب شده اند، بدنه اصلی استخر باید ساخته شود. استخرهای بتنی به اسکلت میلگردنیاز دارد و ساخت آن به زمان بیشتری نیاز دارد. استخرهای ساخته شده از بتن حدود یک ماه زمان نیاز دارند تا به طور کامل آماده استفاده شوند. استخر وینیل یا فایبرگلاس سریعتر نصب می شود چون بدنه آن ها در شرکت های سازنده تولید شده و پس از آن به محل نصب انتقال می یابند. همانطور که پوسته نصب می شود، مطمئن شوید که سطح آن تراز با زمین است و طرفین آن صاف هستند. فرآیند تراز کردن ممکن است نیاز به چندین بار تکرار داشته باشد. شکاف های بین پوسته استخر و بیرون سوراخ را می توان با بتن یا خاک پر کرد.

مرحله 9: کارهای نهایی روی استخر اجرا خواهد شد.

پس از اینکه بدنه و قالب استخر تکمیل و اتصالات اجرا شد، کارهای نهایی مانند ساخت عرشه و کاور استخر باید شروع شوند. در این مرحله، محوطه سازی نیز می تواند انجام شود تا دکوراسیون و فضای استخر شما جذاب تر شود. مدت زمان نصب به پیچیدگی طراحی بستگی دارد. آپشن های اضافی مانند فواره، آبشار، جکوزی و نورپردازی هزینه بیشتری ایجاد می کنند.

کارهای نهایی ساخت استخر
کارهایی نهایی ساخت استخر

این تصور که برای زیباتر کردن استخر و محوطه آن باید هزینه زیادی بپردازید کاملا اشتباه است. در مقاله با این روش ها استخر خود را زیباتر کنید! ایده هایی جذاب و کاربردی را به شما معرفی کردیم تا استخر خود را متحول کنید. این ایده های در هر استخر قابل اجرا هستند.

مرحله 10: استخر آبگیری و اولین تصفیه روی آن اجرا می شود.

با پایان یافتن کارهای اجرای ساخت استخر، استخر آماده آبگیری است. ممکن است لازم باشد یک روز قبل آن را با اسید شستشو دهید و سپس یک تکنسین استخر می تواند آن را پر کند. پس از ورود آب، مواد شیمیایی اضافه شده، آب را تمیز و قابل شنا نگه می دارند. ضدعفونی کننده شیمیایی به از بین بردن آلاینده های آلی موجود در آب مانند باکتری ها یا جلبک ها کمک می کند. سه ضدعفونی کننده معمولاً در استخرها استفاده می شود: کلر، برم و پلی هگزامتیلن بیگوانید یا PHMB. رسیدن به تعادل شیمیایی در آب که برای شنا ایمن است ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد، بنابراین مهم است که قبل از شنا کردن در استخر، pH و مقدار شیمیایی آب را آزمایش کنید.

در ویدیو زیر می توانید نحوه ساخت استخر را از صفر تا صد مشاهده کنید.

مهمترین نکات ساخت استخر و ایمنی آن

 • ساخت استخر بتنی زمانبرتر از دیگر استخرها است
 • حیوانات خانگی یا اشیاء تیز می‌توانند پوشش وینیل را سوراخ کنند.
 • قیمت و هزینه ساخت استخر بر اساس موقعیت مکان، شرایط خاک، سیستم گردش آب و نوع و اندازه استخر متفاوت است.
 • استخرها مشمول مقررات ساختمانی هستند و قبل از شروع کار باید مجوزها تایید شود.
 • چراغ های استخر علاوه بر اینکه شنا کردن در شب را برای شما فراهم می کنند، ایمنی استفاده از آن را نیز بالاتر می برند.
 • نرده ها و حصارها را نیز می توانید به استخر خود اضافه کنید تا ایمنی بیشتری داشته باشید.
 • کاور استخر از افتادن ناخواسته و ورود زباله ها داخل استخر جلوگیری می کند.

جمع بندی

طراحی و ساخت استخر توسط خودتان مشکلات زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل باید به سراغ یک شرکت معتبر و باتجربه برای ساختن استخر در ویلا و باغ خود بروید. ساخت استخر شنا توسط یک متخصص باعث می شود که در تمام مراحل مانند گودبرداری، لوله کشی و نصب اتصالات خطری در آینده شما را تهدید نکند. ساخت و ساز استخرهای شنا و خانگی هزینه کمی ندارد و باید از تجهیزات سنگین استفاده شود.

شرکت آبی سازه با سابقه طراحی و اجرای انواع استخر شنا، کشاورزی و صنعتی آماده است تا استخری متناسب با نیاز شما در باغ، ویلا، حیاط و غیره برای شما تولید و نصب کند. ما طراحی و نصب استخر برای هر مشتری به شکل سفارشی انجام می دهیم تا نیازهای آن ها را به طور کامل برطرف کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 09113586753 تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.